Firma neohlásila havárii, nedovoleně nakládala se závadnými látkami a neprováděla zkoušky těsnosti potrubí a nádrží na skladování ropných látek.

Při havárii v listopadu 2016 z firmy unikly ropné látky z mechanismu pro manipulaci se dřevem a dešťovou kanalizací se dostaly do levostranného přítoku říčky Olešná. Firma však havárii neohlásila. Udělali to zástupci sousední společnosti Biocel Paskov, kteří si havárie všimli a ihned spustili norné stěny. Díky jejich rychlému zásahu nedošlo k úhynu ryb.

Ilustrační obrázek
Lyžař utrpěl v Beskydech těžké zranění

Po havárii provedli inspektoři ČIŽP v areálu společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov komplexní kontrolu nakládání se závadnými látkami. „Zjistili jsme, že firma neplnila své povinnosti provádět zkoušky těsnosti potrubí a nádrží na skladování ropných látek,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Provozovatel pily přitom způsobil havárii už potřetí během tří let. V listopadu 2013 došlo jeho vinou ke znečištění říčky Olešná i úhynu ryb. Za to dostal od frýdecko-místeckého magistrátu pokutu 17 tisíc korun. Další havárii způsobil v dubnu 2016, sankce od magistrátu byla 27 tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že už se jednalo o třetí havárii způsobenou společností Mayr-Melnhof Holz Paskov, byli inspektoři ČIŽP podstatně přísnější a za tato porušení vodního zákona uložili pokutu ve výši desetinásobku, tedy 280 tisíc korun,“ konstatoval Kozubek. Provozovatel pily se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP neodvolal a sankce tak nabyla právní moci.

Speciální zařízení pro výslechy dětí a některé oběti trestných činů.
Třinec bude mít speciální vyšetřovací místnost