Na začátku minulého měsíce došlo k obrovské ztrátě, když vlivem úmyslného podpálení shořel prakticky kompletně dřevěný kostelík v Gutech z 16. století.

Za jeho zkázou měli stát tři mladíci, z čehož jeden, zrovna ten, který měl pekelnou výheň založit čtyřmi lahvemi benzinu, ještě nenabyl v době vykonání činu plnoletosti. Právě on společně s kamarádem, se kterým celý čin měl naplánovat, sedí kvůli rozhodnutí Okresního soudu ve Frýdku-Místku ve vazbě.

Památkáři se pustili do kostelíku v Gutech.
Památkáři se pustili do kostelíka v Gutech
Dřevěný kostel Božího těla v Gutech lehl 2. 8. 2017 popelem.
Třinečtí spustili sbírku na obnovu kostela v Gutech

Ten se tak rozhodl z důvodu, že existuje reálná možnost pokračování v podobné trestné činnosti, nebo že by se mohli pokusit o útěk.

Po pár dnech ale podezřelí mladíci podali vyšší instanci a to Krajskému soudu v Ostravě stížnost na uvalení vazby. Krajský soud ale nerozhodl pro zadržené mladíky v jejich prospěch. Stížnost byla zamítnuta.

Třetí mladík, který v případu má figurovat spíše jako okrajová osoba, je po celou dobu stíhán na svobodě. Měl by také být tím, díky kterému se případ rozplétá velmi rychle.

Nicméně mladíkům hrozí vysoké tresty od deseti do patnácti let. V případě mladistvého podezřelého pak lze samozřejmě udělit pouze trest poloviční.

Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
„Žháři? Spíš hyeny,“ říkají lidé v Gutech
Podezřelí ze zapálení historického kostela v Gutech u Třince.
Soud uvalil vazbu na dva mladíky podezřelé z podpálení kostela v Gutech