Podvodníci, jak upřesnila policejní mluvčí Veronika Buzková, ho nejprve telefonicky kontaktovali a tvrdili, že je zapotřebí převést z jeho bitcoinového účtu peníze na běžné konto kvůli jejich dalšímu zhodnocení.

„Hned nato nabídli pomoc. Na e-mail mu zaslali odkaz s grafem znázorňujícím zhodnocení bitcoinu a s uvedením dalšího postupu. Poškozený na vyzvání naistaloval aplikaci, podle dalších instrukcí se přihlásil do svého internetového bankovnictví a pak už jen sledoval, jak neznámý pachatel přes vzdálený přístup provádí jednotlivé transakce, které v přímém přenosu během telefonickém hovoru, potvrzoval poškozený na svém mobilním telefonu,“ uvedla policistka.
Podváděný navíc během telefonování poskytoval údaje ze svého občanského průkazu i platebních karet. „Opět musíme varovat, aby si lidé ověřili věrohodnost volajícího. Za žádných okolností rovněž neumožňujte vzdálený přístup ke svým zařízením – počítači, telefonu, notebooku – a chraňte svá osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet či účtů. Pokud údaje o bankovním účtu pod vlivem manipulace podvodníkovi poskytnete, ihned kontaktujte svou banku,“ vzkázala Buzková.

Hnojničtí policisté případ posoudili jako podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.