„Všechno začalo pětadvacátého října, kdy jsem si v Autosalonu Svoboda v Hodoňovicích objednal osobní automobil Peugeot 3008 v ceně 525 320 korun. Jednalo se o závaznou objednávku, takže jsem jejich zaměstnanci Jiřímu S., se kterým jsem jednal, zaplatil zálohu ve výši dvaceti tisíc korun. V tu chvíli jsem ještě nemohl tušit, že se začíná dopouštět trestné činnosti,“ vzpomínal Petr Kožuch s tím, že ho později dotyčný prodejce vyzval k zaplacení další zálohy.

Proto 19. listopadu uhradil v sídle společnosti 250 tisíc. Dalších 200 tisíc korun Jiřímu S. předal 13. prosince, který mu k předmětným částkám vydal opět potvrzení v podobě závazné objednávky nového vozu i s razítkem společnosti.

„U předání poslední zálohy mi nabídl, že bychom si mohli koupit vozidlo s podobnou výbavou, které používají jako předváděcí vůz, takže by nám jej mohli prodat za nižší cenu, konkrétně za 509 900 korun, s čímž jsme souhlasili. Pátého února tohoto roku se nám telefonicky ozval s tím, že auto je připraveno v sídle společnosti k převzetí. Proto jsem mu předal doplatek 39 900 korun, čímž jsem doplatil celou kupní cenu vozidla. To jsme si nakonec převzali včetně dvou klíčů, příručky pro uživatele a servisní knížky, v níž prodejce Jiří S. vyplnil i záruční list,“ vzpomínal Petr Kožuch.

Jak dále dodal, velký technický průkaz a registrační značku měl dostat až v následujících dnech. „Vzhledem k tomu, že jsem ještě požadoval, aby vůz byl vybaven předními i zadními parkovacími senzory, dohodli jsme se, že k nim v brzké době kvůli této instalaci s autem přijedu. Zhruba do týdne jsem ho přivezl, oni pak během tří dnů čidla namontovali. Protože ale nebyla plně funkční, dovezl jsem ho kvůli opravě 17. února opět. Jiří S. nám do dokončení opravy předal náhradní vozidlo. Když jsem si měl pro to svoje 21. února přijet, zažil jsem šok. Již do poslední koruny zaplacené auto mi nechtěli vydat, neboť mi oznámili, že zmiňovaný Jiří S. zpronevěřil moje peníze – a je neznámo kde,“ zhrozil se Kožuch, který stížnost napsal i samotnému řediteli prodeje Peugeot v České republice.

Odpověď jej moc nepotěšila. „Ačkoliv bychom vám v této záležitosti rádi pomohli, naše možnosti jsou omezené. Společnost Autosalon Svoboda je totiž samostatným podnikatelem, který si zvláště obchodní vztahy řeší nezávisle, takže my ani do takového vztahu nemůžeme přímo zasáhnout,“ odepsal jim tehdy ředitel prodeje Peugeot v České republice Marco Venturini.

Proto poškozený podal na autosalon žalobu. „Tu považuji za zcela zbytečnou, neboť věc se má tak, že skutečně můj dnes již bývalý zaměstnanec Jiří S., aniž bych o tom věděl, si měl přebírat od určitých klientů zálohy na koupi motorových vozidel. Tyto částky ale řádně neodevzdával a nechával si je pro sebe. Sami jsme na něj podali trestní oznámení pro podezření z trestného činu podvodu. Jiří S. tímto jednáním mou obchodní firmu připravil o zhruba 1 800 000 korun. Když vše prasklo, na hodinu jsem jej propustil,“ prohlásil před časem majitel hodoňovického autosalonu Petr Svoboda.

Redakci se podařilo zjistit, že Jiří S. zpronevěřené peníze prosázel na sportovní zápasy. „Náš právní zástupce se již spojil s právničkou Irenou Křivánkovou, která poškozeného Petra Kožucha zastupuje. Panu Kožuchovi jsem už auto před několika dny předal. Proto celou záležitost považuji za zdárně ukončenou. Jsem nakloněn tomu, abych se i s ostatními poškozenými domluvil mimosoudní cestou – a auta si mohli převzít. Způsobenou škodu se budu snažit vymáhat po Jiřím S., i když to nebude vůbec snadné. Spokojenost zákazníků je u nás na prvním místě,“ uzavřel Svoboda.