Róbert Hráblík se narodil 27. července 1967 v Trnavě na Slovensku. K trvalému pobytu je trvale přihlášen v Mošnově na čísle popisném 83. Muž je podezřelý, že způsobil různými podvody škodu v celkové výši kolem dvou milionů korun.

„Policisté se znovu obracejí na veřejnost, aby se v případě že znají místo pobytu, případně jsou mezi poškozenými nebo věřiteli, obrátili na novojičínské kriminalisty,“ vyzývá novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková, která upozornila, že Hráblík může svůj vzhled měnit úpravou zevnějšku, zejména úpravou plnovousu. „Prokazuje se pasem na své jméno a je podezření, že může být ozbrojen blíže nespecifikovanou krátkou střelnou zbraní,“ doplnila Michálková Šálková.

Hrablík se měl své trestné činnosti dopouštět s třiatřicetiletou ženou. Jako zástupci TEMPL METAL s.r.o., se sídlem v Mnichově Hradišti, obchodní oddělení v Mošnově, uzavírali s různými obchodními společnostmi a firmami provozujícími živnost v silniční dopravě smlouvy o přepravě věcí. Přitom se autodopravcům zavázali, že sjednané ceny za přepravy ve domluvených termínech uhradí. To však ani přes opakované urgence neučinili.

Scénář podvodného jednání probíhal téměř ve všech policií dosud zjištěných případech stejně. Žena objednala, zpravidla elektronickou poštou, přepravu zboží. „Jednalo se ve většině případů o vyřazené elektrozboží či elektroodpad,“ poznamenala policejní mluvčí a dodala, že o tom, že nebudou moci celou transakci finančně pokrýt, muž i žena věděli již při sjednání zakázky.

Hrablík také v jednom případě vylákal od devětatřicetiletého muže sto tisíc korun jako půjčku na přestěhování provozovny. Ani tuto částku však neuhradil, i když ještě po lhůtě splatnosti několikrát majiteli peněz tvrdil, že vše vrátí. Pak s ním ale přestal komunikovat a peníze nevrátil.

Trestná činnost dvojice je o to závažnější, že oba Okresní soud v Novém Jičíně rozsudkem z 24. listopadu 2007 uznal vinnými ze spáchání trestného činu podvodu a odsoudil k podmíněným trestům odnětí svobody a k peněžitému trestu ve výši sto tisíc korun. „Oba pachatelé pokračovali společně v trestné činnosti stejným způsobem, avšak prostřednictví jiné firmy,“ sdělila Michálková Šálková s tím, že žena je v současné době ve vazbě.

Novojičínští kriminalisté se domnívají, že poškozených firem může být daleko více. Proto se obracejí na veřejnost, aby se v případě, že mají splatné neuhrazené pohledávky společnosti TEMPL METAL s.r.o., IČO: 27367487, přihlásili na telefonním čísle 974 735 350 nebo 974 735 349, případně na linku 158.