Severomoravští policisté během krátké doby zajistili další tisícikorunový padělek. Falzifikát se znovu objevil v Ostravě. V obchodním centru v Ostravě-Hrabové jím tento týden platil devětatřicetiletý muž, který nakupoval větší množství zboží pro svou provozovnu. K úhradě použil tržbu ze své firmy.

Vycvičené pokladní

„Falzifikátu si všimla pokladní obchodního centra,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Právě zaměstnanci velkých nákupních středisek procházejí speciálními školeními, na kterých se učí rozpoznávat falzifikáty. Používají také speciální přístroje na odhalování padělků. I proto se na většinu nepravých bankovek přichází v těchto supermarketech.

Podnikatel odmítl, že se vědomě snažil udat neplatnou bankovku. Prohlásil, že si žádné nesrovnalosti nevšiml. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by nemluvil pravdu.

Jiný tisícikorunový falzifikát skončil v tržbě menšího obchodu v Ostravě-Hrabůvce. Prodavačka podezřelou bankovku přijala. Že něco není v pořádku, se ukázalo až při kontrole tržby.

Zatím se neví, kdo tuto bankovku udal. Podle všeho se ale jedná o zákazníka, který do obchodu přišel minulou neděli kolem 10.30 hodin.

Obě bankovky zajistila policie, která je odeslala k odborné expertize. Kriminalisté zkoumají, zda padělky nepocházejí ze stejné padělatelské dílny.

Pozor při platbách většími bankovkami v menších obchodech

„I tuto možnost prověřujeme,“ potvrdila Holčáková s tím, že lidé by při jakékoliv hotovostní transakci měli být velmi opatrní. Platí to mimo jiné pro nakupování v menších obchodech. Pokud zákazník platí dvoutisícovkou, není vyloučeno, že zpět dostane falešnou tisícikorunu. Když ji později odhalí a vědomě se ji pokusí udat, hrozí mu až několikaleté vězení.

Dalšími „oblíbenými“ falzifikáty jsou i bankovky v hodnotě pět set a dvě stě korun.

Jak zdůraznila Holčáková, rozdíly mezi pravou a falešnou bankovkou jsou občas dobře zjistitelné.

„Někdy je u padělků již na první pohled hrubší papír, bankovky mohou mít menší rozměr,“ uvedla Holčáková. Kromě kvality papíru je vhodné věnovat pozornost i ochrannému stříbrnému proužku s mikrotextem s vyčíslenou hodnotou bankovky. „U padělků je tento ochranný proužek pouze dolepen,“ vysvětlila Holčáková.