Policejní vyšetřovatel obvinil 44letého muže. Jde o nájemníka, který byl z bytu před časem vystěhován, ale do bytu se přesto nelegálně vracel a přebýval v něm. Ve zlosti, že sousedé na něj upozorňovali, v bytě úmyslně pustil plyn, který následně explodoval. 

Plyn pustil ve zlosti

Podezřelý Milan Žipaj byl zadržen v úterý poté, co ho kriminalisté dokázali najít. "Je obviněn z trestného činu obecného ohrožení. Spontánně se doznal," uvedl na čtvrteční mimořádné tiskové besedě havířovský kriminalista Zdeněk Kalivoda s tím, že dotyčný projevil lítost a nájemníkům domu se hodlá omluvit. „Jako nejpravděpodobnější motiv činu se jeví tíživá životní situace," dodal Kalivoda s tím, že zřejmě šlo o náhlé rozhodnutí, ve kterém významnou roli sehrál okamžitý vztek. „Řekl, že ho chytil vztek," uvedl Kalivoda.

Muž v domě kdysi bydlel. Před rokem mu ale skončila nájemní smlouva a musel se odstěhovat. Žil jako bezdomovec a později se do svého bývalého prázdného bytu vrátil a načerno zde žil. Ostatní obyvatelé na to údajně upozornili majitele domu, což mohlo muže natolik rozčílit, že poškodil plynové zařízení. Možná si také uvědomil, že před zimou skončí na ulici a v návalu vzteku a bezradnosti pustil plyn. Hrozí mu tři až osm let vězení.

Zadržený muž policistům popsal, jak plynové zařízení poškodil. Co způsobilo zážeh, by měli zjistit soudní znalci. „Jsme na počátku vyšetřování. Od zadržení uběhla krátká doba," řekl Labaj s tím, že k vyšetřování budou přibráni i znalci, kteří se zaměří na duševní a psychický stav zatčeného. Měli by zjistit, zda netrpí duševní poruchou. 

Soud vzal muže do vazby

Od úterý, kdy kriminálka podezřelého zatkla, byl v policejní cele. Ve čtvrtek dopoledne jej soudce poslal do vazby. "Muž se k činu doznává a spolupracuje. Popsal, jak pustil plyn i jakým způsobem zajistil, aby došlo k výbuchu," potvrdil Deníku soudce Tomáš Kafka.

Okresní státní zástupce Tomáš Polách řekl, že vazbu navrhoval především proto, aby obviněný neutekl a nevyhýbal se trestnímu řízení. „Soudu jsem navrhl, aby vazbu uvalil pro zamezení útěku a současně i pro zabránění možného opakování činu. Soud návrhu vyhověl," řekl Polách.

Lidé bývalého souseda z domu vyháněli

Lidé z domu potvrdili, že svému bývalému sousedovi říkali, aby se do domu nevracel.

„Několikrát jsme mu říkali, aby odešel, že tam nemá co dělat. Kdysi měl problémy s paragrafy, pak se ale polepšil. Měl bydlet u sestry, která bydlí kousek odtud na náměstí. Jenže on si udělal klíče od svého bývalého bytu a od dveří vchodu do domu a chodil přebývat tady. Že by to ale vyhodil do vzduchu úmyslně, tomu se mi nechce věřit. Vždyť nás to mohlo zabít!" řekli nájemníci poté, co se dověděli, kdo má explozi na svědomí.

Zdroj: Youtube

Případ sledujeme nepřetržitě

Deník byl na místě události jako první ještě před příjezdem prvních hasičských vozů a okamžitě informoval o průběhu evakuace i následcích, stejně jako o policejním vyšetřování. 

Při explozi nahromaděného plynu nebyl nikdo zraněn ani usmrcen. V bytě v nejvyšším patře nikdo oficiálně nebydlel, ale podle sousedů se tam měl nelegálně zdržovat původní nájemce. Po výbuchu, který byt zcela zničil a narušil i statiku domu, byli všichni nájemníci evakuováni. Někteří dostali nové byty, jiní se po několika dnech mohli vrátit domů. 

Fotogalerie z místa činu
Fotogalerie z demolice poškozeného domu  
Další videa z TV kanálu Deníku 

Policisté měli tušení na konkrétní osobu, která za výbuchem stála, už v neděli dopoledne, tedy krátce poté, co skončila evakuace a kriminalisté vyslechli nájemníky.

„On se tady vracel a v tom bytě přebýval. My jsme na to upozorňovali, ale nikdo s tím nic nedělal," shodovali se evakuovaní nájemníci.

Policisté i strážníci obcházeli místa, kde se zdržují bezdomovci a hledali tam bývalého nájemníka zničeného bytu. Zastihnout se jim ho podařilo až po několika dnech.

Správci odstranili z domů topidla a plynoměry

Vedení havířovské radnice vyzvalo všechny vlastníky bytového fondu, aby provedli kontrolu svých domů a zejména prázdných bytů, zda je neoprávněně neobývají cizí osoby.

Důkladnou kontrolu provedla také společnost RPG, v jejímž domě k výbuchu došlo. "Naši pracovníci, v součinnosti s plynárenskou společností, prošli všechny byty, kde momentálně nikdo nebydlí a demontovali všechny plynová zařízení, včetně plynoměrů. Víme, že při předání bytů novým nájemníkům, bude zprovoznění déle trvat, ale z bezpečnostního hlediska je to nutné," řekl mluvčí RPG Petr Handl. 

Čtěte všechny články o případu v Jarošově ulici

Inspiroval se Frenštátem?

Havířovský případ nápadně připomíná úmyslné vyhození do vzduchu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Havířovský pachatel se jím mohl inspirovat. Vše o tomto případu čtěte v tématu ZDE

V Havířově už podobný případ pamatují

S úmyslným vyhozením bytu nájemníkem mají v Havířově zkušenosti z minulosti. Letošní případ se stal témě ř přesně po pěti letech od předešlého. Psychicky nemocný muž v září 2008 nanosil do bytu velké množství benzinu. Výbuch pak zničil celou domácnost a narušil statiku domu. I v tomto případě se jednalo o dům ve správě společnosti RPG a i v tomto případě na problémového nájemníka sousedé opakovaně upozorňovali. On sám při mohutném výbuchu a požáru zahynul a zraněni byli také policisté, které smetla tlaková vlna.

Vše o případu čtěte v tématu ZDE

Zdroj: Youtube