Ojedinělý lupičský případ objasnili v těchto dnech ostravští policisté. Zatkli ženu (34 let) z Ostravy, která společně se dvěma muži (25, 35 let) přepadla v Ostravě několik heren a dalších objektů. Policisté zatím povedený trojlístek usvědčili z pěti násilností, nevylučují však, že konečné číslo může být vyšší. Pachatelé používali černé kukly, pistoli a dokonce i paruku. Celkem způsobili škodu za 150 tisíc korun.

Herny

Většina zločinů měla stejný scénář. Žena a starší z kompliců vtrhli nad ránem do vytipované herny. Na hlavách měli kukly. Obsluhu ohrožovali pistolí, pak ji spoutali a přinutili k vydání tržby. Třetí z pachatelů na ně čekal venku v autě.

Poprvé udeřili v listopadu loňského roku v Ostravě-Porubě. Kolem půl třetí ráno vešli do herny patřící vietnamskému podnikateli. Zamkli za sebou dveře a barmanku spoutali. Vzali jí tržbu, další hotovost získali po vypáčení šesti hracích automatů. Celkem se jednalo o bezmála šedesát tisíc korun. V herně zůstali téměř dvacet minut.

Klika v míse

O několik dnů později si vybrali benzinovou stanici v Ostravě-Krásném Poli. Vzali peníze a cigarety za deset tisíc korun. Čerpadlářku zavřeli na toaletu a kliku hodili do záchodové mísy. Žena ji však vytáhla a dveře otevřela. Ihned vyběhla ven, útočníci však stačili zmizet. Lupiči poté přepadli ještě další dvě herny.

I díky informacím z ostravského podsvětí policisté po náročném vyšetřování zjistili, kdo má tyto útoky na svědomí. Před samotným zatčením však trojice stačila provést další zločin – pokusila se vniknout do zastavárny na Českobratrské ulici. To se jim však díky dobrému bezpečnostnímu zajištění objektu a duchapřítomnosti prodávající nepodařilo. Ve chvíli, kdy se snažili ujet ve vozidle, je zadržela zásahová jednotka.

Přátelé

Tříčlennou skupinu vedl pětatřicetiletý muž a o rok mladší žena. „Byli to přátelé z dětství,“ vysvětlil ostravský kriminalista Radim Bena s tím, že kromě kamarádství je spojovalo ještě jedno – obrovské dluhy. Ten její činil kolem milionu korun. Měla sedm půjček u různých institucí, které nedokázala splácet. Proto si brala další úvěry, kterými splácela ty předešlé. Jeho dluhy se pohybovali kolem dvou milionů korun. Vedl totiž nákladný život a za každou cenu si hodlal udržet určitou úroveň. Dvojice se po několikaleté odmlce potkala vloni na podzim. „Zjistili, že se oba potýkají s finančními problémy. Dohodli se, že nejlepším řešením bude přepadnout herny,“ řekl Bena, podle kterého dosud netrestaná žena vedla dvojí život.

Bezva finta

Během dne chodila do supermarketu, kde pracovala jako prodavačka, doma se pak starala o čtyřleté dítě. Její muž, který měl také stálé zaměstnání, o lupičských výpravách své choti neměl ani potuchy. Jejího komplice navíc dobře znal. Pomáhal mu s opravami počítače a dalšími věcmi. Když mu proto manželka řekla, že ji společný kamarád požádal o hlídání dětí přes noc, neviděl na tom nic divného. O to větší bylo jeho překvapení, když zjistil, co prováděli.

Lupičské duo doplňoval pětadvacetiletý mladík, který dělal řidiče. Všichni čekají na soud za vězeňskými mřížemi. Hrozí jim až deset let žaláře.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že zbraň, kterou používali, byla jen hračka – pistole na kuličky. Na první pohled se však od té skutečné nedala poznat. „Kdyby vám ji někdo přiložil k hlavě, tak uděláte všechno, co vám ten člověk řekne,“ prohlásil Bena.

Bezpečnost

Jak zdůraznil šéf ostravských kriminalistů Radovan Vojta, trio mohlo být zadrženo daleko dříve, prakticky již během prvního zločinu. Tehdy loupilo v herně dvacet minut. Zábavní podnik však neměl žádné signalizační zařízení, kterým by obsluha přivolala pomoc. „Je nutné, aby si vlastníci heren uvědomili zodpovědnost za zajištění svého majetku,“ řekl Vojta.