Nepoctivci většinou vypáčí zámek dveří, oblíbeným způsobem je také vniknutí po rozbití oken či balkonových dveří. „Okna, zejména v přízemí, je vhodné opatřit například bezpečnostní fólií nebo okrasnými mřížemi,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, podle které by lidé zajištění svého majetku měli věnovat zvýšenou pozornost.

Ochránit domácnost však mohou nejen vysoké investice. „Ideální jsou dobré sousedské vztahy,“ dodala Holčáková. Známý, který vybere přeplněnou poštovní schránku nebo vyvětrá byt, a tím vzbudí zdání, že uvnitř stále někdo je, poslouží více než drahá elektronika. „Občasné rozsvícení, větrání, změna polohy záclony a podobně je pro nenechavce signálem, že v bytě se pohybuje domácí osoba,“ vysvětlila Holčáková, jež zdůraznila, že lidé nejčastěji chybují tím, že nechávají zatažené rolety a žaluzie. „Tím upozorňujete na svou nepřítomnost,“ doplnila Holčáková.

Podle mluvčí je také nebezpečné hovořit například v restauraci o svých dovolenkových plánech. Riziku se vystavuje i ten, který se rád na veřejnosti chlubí svým majetkem. Jak zdůraznila Holčáková, pro případné zloděje mají takové informace cenu zlata.

V souvislosti s dovolenou by měli rodiče upozornit své ratolesti, aby o odjezdu zbytečně nemluvily s kamarády. Samostatnou kapitolu pak představuje dětské chatování po internetu. Hrozí totiž nebezpečí, že potomek by mohl termín dovolené sdělit člověku, kterého zná jen pod přezdívkou.

Nevstupovat!

„Ani nejlepší zabezpečení nemusí váš objekt před zloději ochránit, určitě jim ale situaci ztíží. V každém případě je ale namístě mít vhodné pojištění. Rozhodnete-li se v domě či bytě ponechat cennější věci, je ideální pořídit si fotodokumentaci, poznamenat typ i výrobní čísla například elektrických spotřebičů. Pomůže nám to při pátrání,“ uzavřela Holčáková s tím, že při podezření na vloupání by lidé nikdy neměli vstupovat dovnitř či dokonce uklízet po zlodějích. Je nutné ihned zavolat policii.

Jak si zabezpečit domácnost

– nechlubte se svými majetkovými poměry

– nezveřejňujte předčasně svůj odjezd

– uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezoru, nejlépe pevně zabudovaného ve zdi

– přerušte před odjezdem na dovolenou dodávku zboží do domu

– zkontrolujte pečlivě okna a dveře, zda jsou zavřené.

– nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie

– svěřte klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému,

který bude vaši domácnost navštěvovat

– požádejte někoho, aby vám kontroloval a vybíral poštovní schránku

– můžete-li, vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen. Využijte například elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod.

– zdokumentujte své cenné věci (seznam, fotodokumentace),

případně sepište výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám při likvidaci pojistné události

– zabraňte tomu, aby kukátkem nebo poštovní schránkou bylo vidět do bytu

– uvádějte na zvonky, schránky a dveře své příjmení v množném čísle bez titulů.

Kudy pachatelé vnikají do objektů

1. dveřmi – 48 procent

– hlavními dveřmi (33 procent)
– dveřmi z chodby (9 procent)
– zadními dveřmi (6 procent)

2. okny – 37 procent

– okny (3 procenta)
– sklepními okny, vikýři (11 procent)
– balkonovými okny (10 procent)

3. po překonání mříží, okenic, dveří balkonu, probourání stěn, podlah či stropů