Akci s názvem Enduro policisté spustili v deset hodin dopoledne. „Na ujíždějící řidiče čekal na silnici superrychlý policejní Passat R 36 a motocykl Yamaha 1300. Kdo se v neděli ocitl v zákazu vjezdu nebo přímo ve volném terénu Beskyd, neměl úniku,“ uvedl Žurovec. Připomněl, že ochránce přírody, ale i běžné turisty dlouho trápili řidiči na silných terénních motorkách, čtyřkolkách a offroadech, kteří brutálním způsobem devastovali Beskydy. Divocí jezdci se nezastavili ani před nejcennějšími přírodními rezervacemi.

Policisté přiznávají, že hlavní impuls ke zvýšenému zájmu o ochranu Beskyd přišel až po nálezu zřejmě upytlačeného medvěda hnědého, který v Beskydech žil ve volné přírodě. - více o zabití medvěda zde

Před měsícem se v sídle Chráněné krajinné oblasti Beskyd sešli pracovníci této instituce s vedením frýdecko-místecké policie. Přizváni byli i někteří zástupci nevládních organizací, zabývajících se ochranou přírody. V co možná nejvyšším utajení byl domluven plán na zatím největší zátah na nelegální jezdce ve volné přírodě.

Policisté a strážci přírody obsadili v neděli od časných ranních hodin určená stanoviště a začali monitorovat rozsáhlé území Beskyd. „Nad těžko přístupnou Lysou horou, Smrkem, Travným a dalšími vrcholy létal vrtulník, kterému se žádná motorka nebo čtyřkolka neměla kam schovat. V pohotovosti byla i odtahová služba,“ popsal Žurovec a dodal, že policisté byli rozhodnuti řidičům, kteří budou zadrženi ve volném terénu CHKO, jejich stroj zabavit.

Pokuty

„Za tento přestupek je totiž možné udělit pokutu až 100 tisíc korun. Prodejem odebraného stroje by pak bylo možno snáze uhradit nejen tuto vysokou pokutu, ale i náklady správního řízení a případné exekuce,“ uvedl. Během desetihodinové akce bylo zkontrolováno 670 vozidel. Bylo zjištěno 127 přestupků, 11 z nich je postoupeno do správního řízení. Na pokutách bylo podle mluvčího vybráno 135 tisíc korun.

"Superrychlý Pasat R 36 zastavil vozidlo, které jelo na silnici 1/56 mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí rychlostí 213 kilometrů za hodinu. Dva řidiči byli přistiženi při řízení opilí, jeden měl zákaz řízení a jeden neměl vůbec oprávnění čtyřkolku řídit. Šetadvacetiletý řidič vozidla Škoda Fabie, který vjel do zákazu vjezdu v CHKO Beskydy, se při kontrole prokázal policistům padělaným povolením. Na vysvětlenou uvedl, že povolení dostal od svého otce. To však již bude muset vysvětlovat správnímu orgánu,“ řekl mluvčí s tím, že přes množství přestupků a dokonce i trestných činů se jednalo především o preventivní akci.

Prevence

„Jejím cílem bylo odradit další případné jezdce vyjet si beztrestně do volné přírody. Rozhodně však nebyla poslední a v brzké době ji policisté znovu zopakují, avšak ještě s větším nasazením sil a prostředků. Je překvapivé, že ačkoliv hrozí za jízdu ve volném terénu CHKO Beskydy pokuta, která je citelná i pro velmi movité jezdce, přesto ji mnozí riskují. Těm frýdecko-místečtí policisté vzkazují: místa k uskladnění zadržených motorek a čtyřkolek máme dost. Těm, kteří nechtějí už dál zabavení motorky riskovat jsou policisté ochotni poradit, kde se mohou své zálibě beztrestně věnovat,“ poznamenal Ivan Žurovec.

Přečtěte si také:
Na řidiče si posvítil vrtulník
Motorkáři ničí přírodu a děsí turisty