Severomoravští policisté chtějí v letošním roce přitvrdit v boji proti nezodpovědným motoristům. Zaměří se především na piráty silnic a hazardéry, kteří za volanty svých vozidel usednou pod vlivem alkoholu nebo drog.
Na úterní tiskové besedě to uvedli zástupce ředitele severomoravské policie Petr Lessy a šéf severomoravských dopravních policistů Jiří Zlý.
Důvodem těchto kroků je mimo jiné vysoký počet nehod, který v loňském roce způsobili opilí řidiči. Severomoravští policisté, do jejichž působnosti spadají Moravskoslezský a Olomoucký kraj, vloni zaznamenali hned 1249 havárií zaviněných opilými řidiči. Dalších 1529 alkoholem znavených hříšníků se podařilo odhalit při běžných silničních kontrolách.
Přepadovky
Policisté v letošním roce připravují zcela novou taktiku. „Budou to krátké úderné akce,“ naznačil Lessy s tím, že hlídky vyrazí do rizikových lokalit, které obsadí velkým množstvím hlídek. Kontroly se uskuteční zejména o víkendech, podobné razie však proběhnou i během pracovního týdne.
Na piráty!
Řadu překvapení chystají policisté i na motoristy – piráty silnic. Kromě pevných, automobilních a mobilních radarů začnou využívat i jedenáct nových ručních laserových radarů.
Ochránci zákona počítají i s úzkou spoluprací s obecními úřady a strážníky. Řada měst má své laserové radary, mnohé používají také informativní tabulové radary, oznamující řidičům jejich okamžitou rychlost. Na základě jejich měření sice nelze sice nikoho penalizovat, mají však preventivní účinek a shromažďují statistická data. Ta se týkají nejen frekvence dopravy, ale také časového období, kdy řidiči nejčastěji překračují rychlost. „Toho můžeme využít v rámci našich dalších opatření,“ řekl Zlý, podle kterého by již zanedlouho mohly být tyto radary vybaveny kamerovým systémem, což by v praxi umožnilo ukládání sankcí.
Účinný vrtulník Policisté v loňském roce přišli také s jednou novinkou, kterou letos chtějí používat častěji. Počátkem prosince do jedné z dopravních akcí nasadili také vrtulník. Ten se osvědčil zejména při monitorování nesprávného způsobu jízdy – například předjíždění v zákazu a podobně. „Je to nákladné, ale velmi účinné,“ prohlásil Lessy.
K tématu
+ V loňském roce severomoravští policisté, do jejichž
působnosti spadá Moravskoslezský a Olomoucký kraj,
zaznamenali 28 149 nehod,
při kterých zemřelo 197 lidí
a dalších 685 osob bylo těžce zraněno.
+ Porovnání s předloňským rokem není podle policistů objektivní. Od roku 2007 totiž došlo k územní změně severomoravského policejního kraje, který jihomoravské policii postoupil vsetínský region, a naopak přibral Prostějovsko. Srovnat se dají pouze statistická data
za Moravskoslezský kraj, na jehož silnicích policisté vloni zaznamenali 18 604 nehod, což je
o 646 méně než v roce 2007.
Při těchto haváriích přišlo
o život 108 lidí (o sedm více než předloni). Těžká zranění utrpělo 370 osob, což je ve srovnání
s rokem 2006 o dvanáct více. Nejčastějšími příčinami nehod byly nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě, nepřiměřená rychlost a nesprávné předjíždění. Významný je také počet havárií pod vlivem alkoholu.
+ Severomoravští dopravní
policisté v loňském roce odhalili osmdesát tisíc přestupků, za které uložili pokuty ve výši čtyřiapadesáti milionů korun. Pokuty za dalších zhruba padesát milionů korun dostali řidiči od pořádkových a železničních policistů.