„V oficiálním dopise jsem jej požádal o posílení ostrahy východních hranic, zejména v oblasti Jablunkovského průsmyku," řekl Petr Gawlas Deníku s tím, že důvodem je „neklidná geopolitická situace", kdy jsou stále častější případy nelegálních pokusů o překročení hranic ČR uprchlíky z Ukrajiny a ze zemí Blízkého a Středního východu a severní Afriky.

Senátor uvedl, že jsou posílena bezpečnostních opatření na jižních hranicích ČR, a připomněl, že takzvaný Jablunkovký průsmyk byl kvůli své přírodní členitosti odedávna využíván a zneužíván jako zelená hranice pro migranty a jejich převaděče především ze zemí východní a jižní Evropy.

„Ve světle současných turbulentních událostí a zvýšených bezpečnostních rizik panují u velké části obyvatel východní části Moravskoslezského kraje obavy ze zvýšeného počtu pokusů o nelegální překročení hranic naší země. Jsem prakticky denně konfrontován s dotazy občanů ohledně dalšího postupu zainteresovaných státních orgánů," napsal Petr Gawlas ministrovi s tím, že již tak složitou situaci by mohl ještě dále zhoršit hrozící bankrot Řecka, který by umožnil snadnější prostupnost této země pro nelegální uprchlíky.

Podle názoru jablunkovského senátora je nutné především rozlišovat mezi emigrací politickou a ekonomickou.