Díky kauci je od loňského podzimu na svobodě. Proti verdiktu ostravského krajského soudu se pravděpodobně odvolá, a tak se kauza může protáhnout až do příštího roku.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Lidem, kteří v realitce „utopili“ statisíce korun, se trest zdá mírný. Ještě víc jim ale vadí to, že se svých peněz zatím nedočkali.

„Myslím, že šest roků je málo,“ řekla redakci padesátiletá žena z Frýdku-Místku, které Červík dluží 370 tisíc korun. - více ZDE

Civilní žalobu podle svých slov nepodávala, protože se spoléhala na to, že soud v rámci trestní kauzy podvodníkovi nařídí, aby škodu uhradil. „Byla bych ráda, kdyby mi peníze vrátil. Mně by to pomohlo, protože jsem bez práce. Těch poškozených je ale hodně,“ konstatovala.

Přišla o 1,3 milionu, o byt i o zdraví

„Já jsem z toho rozpačitá. Šest let je málo, na druhou stranu si říkám, že když vyleze z kriminálu dříve, bude to moci splácet. Jestli někam nezdrhne,“ říká o Červíkovi 49letá Kateřina S., která už v roce 2008 přišla o 1,3 milionu korun. Patří mezi podvedené klienty, kteří sledovali vyhlášení verdiktu.

Červík jí sliboval vysněný dům, žena však přišla i o byt, jehož prodejem si zajišťovala financování. Nemá práci, stejně dopadl i její přítel. V beznadějné situaci se zhroutila a nyní je v invalidním důchodu. S partnerem žije v podnájmu. Kateřina S. má od loňska v ruce pravomocné rozhodnutí, podle kterého jí má Červík zaplatit 1,258 milionu korun. To nyní krajský soud zohlednil, a tak makléři tuto povinnost již znovu neuložil.

Žena říká, že to vidí jako komplikaci, a zřejmě tak využije možnost odvolání. „Možnost exekuce by asi byla, ale není na co. On nic nemá. Já nevím, jak to mám udělat,“ pravila. Naznačila, že rozhodnutí civilního soudu platí deset let, nemůže si však dovolit riziko, že se exekuce nepovede. „Neměla bych na výdaje,“ řekla. K rozhodnutí civilního soudu poznamenala: „Navíc tam chybí 42 tisíc korun, o které se musíme soudit znovu. Což mi připadá trapné.“ Jde o daň z převodu nemovitosti, kterou Červík slíbil zaplatit. Peníze nakonec musela uhradit jiná žena. Kateřina S. jí dnes podle svých slov dluží asi padesát tisíc korun.

Dala bych mu doživotí, říká jedna z podvedených žen

Uložení šestiletého trestu kritizuje i 46letá exklientka firmy FM Reality, kterou Roman Červík připravil o 800 tisíc korun. Peníze mu svěřila počátkem roku 2009, poté málem i se svou matkou skončila na ulici. „Jeví se mi to tak, že je to velice málo. Já osobně bych mu dala doživotí. Za to, kolik rodin je kvůli němu nešťastných,“ řekla v pondělí Deníku. "Můj názor je, že vodil soud za nos," dodala. Také ona žena podala civilní žalobu, se kterou uspěla. Červík jí ale loni slíbil, že peníze vrátí, a tak sepsali dohodu. Tu však makléř nedodržel. „Žalobu jsem 9. března podala znovu,“ konstatovala žena z Místku.

Roman Červík byl majitelem a zároveň jednatelem realitní firmy. Milovník florbalu a luxusních aut podle všeho doplatil na svůj nákladný život. Po Frýdku-Místku jezdil například ve Ferrari, při jeho narozeninových oslavách nechyběl nákladný ohňostroj. U soudu tvrdil, že se s několika klienty vyrovná, to ale neudělal. Červík řekl před časem soudci, že má v Ostravě trezor se třemi miliony korun. „Pak přišel s tím, že mu to mezitím vybral nějaký kolega,“ popsala žena, která ostravský proces sledovala.

Soudce musel konstatovat, že obžalovaný obchodník s realitami podvedl i jeho. Třicetiletý Červík strávil ve vazbě asi devět měsíců. - více ZDE

Milionovou kauci za něj na podzim složila jeho přítelkyně.