Osmadvacetiletého muže z Havířova chtěli v neděli asi půlhodiny po půlnoci zkontrolovat hlídka obvodního oddělení v Ostravě-Vítkovicích. Řidič s bohatou minulostí, několika zákazy řízení a více než jednou promile alkoholu v krvi však začal ujíždět. Z Ostravy zamířil přes Šenov do Havířova. V Šenově převzala pronásledování další autohlídka se silnějším služebním vozem. I tak ale měla co dělat, aby se držela v závěsu za prchajícím podezřelým.

Jak si později mezi sebou policisté sdělovali, v některých úsecích mohli jet i kolem 180km/hod. „Na Ostravské přitom byla hustá mlha a my tam museli přibrzdit. Proto nám zprvu ujel,“ vysvětlovala hlídka, která pronásledování začala.

Z Ostravské ulice odbočil na Šumbark, kde chtěl při úniku využít znalosti terénu. Při riskantní jízdě jen těsně minul skupinku chodců. Když vyjel mimo obydlenou oblast, použili policisté na Orlovské ulici služební zbraň. Po varovném výstřelu najeli na úroveň zadní části automobilu a policista vykloněný z okna zamířil na zadní levou pneumatiku. Čtyři přesné výstřely ji okamžitě vypustily, ale řidič přesto ujížděl dále. Zastavil až na Vodní ulici ve chvíli, kdy se z poškozeného kola začalo kouřit. Policisté ho z auta vytáhli a zpacifikovali. - více fotografií najdete ZDE

Divoké honičky si na Šumbarku všiml velitel právě sloužících strážníků. Na pomoc republikové policii hned volal své autohlídky. V té době se nevědělo, jak početnou má BMW posádku. Zásah havířovských strážníků nakonec nutný nebyl. Policisté z hlídkové služby ostravského městského policejního ředitelství si se zadrženým poradili. „Všechno jsem to sledoval už od Šumbarku. Opravdu se ze strany prchajícího řidiče jednalo o velmi riskantní jízdu. Proto jsem na místo volal naše hlídky, kdyby bylo zapotřebí pomoci. Na Orlovské ulici pak policisté odvedli ukázkové zastavení podezřelého, aniž by byl ohrožen někdo jiný,“ řekl velitel strážníků.

„To auto není moje. Je od kolegy, mám ho půjčené. Vůbec nevím, co jsou v kufru za věci,“ vysvětloval muž, když policisté kontrolovali, zda není ozbrojen nebo nepřeváží podezřelé věci.

„K osobě podezřelého muže můžeme uvést, že se jedná o osmadvacetiletého muže z Havířova, kterému už byl čtyřikrát vysloven zákaz řízení. Ten aktuální má platnost až do roku 2016. Muž nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. Policisté ho vyšetřují s podezřením na trestné činy maření úředního rozhodnutí, řízení bez řidičského oprávnění a ohrožení pod vlivem návykové látky. Můžeme také potvrdit, že policisté při snaze řidiče zastavit použili služební zbraň. Po výzvě a varovném výstřelu mu v neobydlené části prostřelili pneumatiku,“ řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Vzhledem ke své minulosti a nenapravitelnosti se dá v případě odsouzení očekávat, že soud hříšníkovi vyměří nepodmíněný trest a zákaz řízení prodlouží na dalších deset let.

Přečtěte si také: Opilý řidič v Šenově zabil motocyklistu a ujel