První je dlouholetým šéfem městské společnosti Sportplex, druhý jednatelem soukromé firmy NEVI CZ, která si podle žalobce neoprávněně přišla na více než 270 tisíc korun – údajně na úkor města.

Kauza se týká pronájmu reklamních ploch na území Frýdku-Místku. Státní zástupce tvrdí, že od dubna do prosince roku 2011 soukromá firma inkasovala peníze od klientů, kterým zajišťovala reklamu – a využila k tomu objekty, které město svěřilo Sportplexu. Přitom mezi městskou společností a firmou Lukáše Vícha v té době nebyla podepsána žádná smlouva, která by to umožňovala.

Oba obžalovaní u soudu vinu odmítli. Shodně tvrdili, že na dané období existovala pouze ústní dohoda, kterou ale nic neporušili.

Žalobce Ladislav Hradil uvedl, že Lukáš Vích před klienty zamlčel, že písemná smlouva se Sportplexem byla v březnu 2011 ukončena, a choval se tak, jako by stále platila. „Společnost NEVI CZ tak neoprávněně vybrala 270 007,60 koruny a peníze si ponechala pro sebe," poznamenal státní zástupce. Míní, že Petr Slunský o tom věděl, ale vše „toleroval a akceptoval".

Šéf Sportplexu je obžalován z porušování povinností při správě cizího majetku, Lukáš Vích pak z trestného činu podvodu.

Petr Slunský svůj postup obhajoval složitou situací v roce 2011, kdy se krize projevila i na trhu s reklamou. „Mojí prioritní snahou bylo zachování spolupráce a obnovení smlouvy," prohlásil. Říká, že ve chvíli, kdy se dozvěděl, že „skutečnost neodpovídá ústní dohodě", Vícha vyzval k úhradě peněz, což bylo akceptováno. „Jsem přesvědčen o tom, že můj postup v roce 2011 byl správný. Jednal jsem v dobré víře," uvedl u soudu.

Lukáš Vích tvrdil, že kdyby se nejednalo o městskou firmu, ale o běžnou obchodní společnost, na lavici obžalovaných by nestál. „Nepochyboval jsem o tom, že by něco mělo být špatně," pravil. V diskusi se státním zástupcem se rozpovídal i o tom, co obnáší podnikání. „Pojďte si to zkusit," vyzval žalobce. „Každý děláme svoje," reagoval Ladislav Hradil.

Lukáš Vích ve čtvrtek naznačil, že se rozhodl výzvu Sportplexu zvážit a zhruba 175 tisíc korun uhradí do poloviny dubna.

Hlavní líčení je odročeno na 13. května, kdy by mělo vypovídat několik svědků. Kvůli stíhání Petra Slunského musel magistrát určit opatrovníka Sportplexu. Ten nyní město zastupuje při vymáhání škody. Opatrovníkem je Ivan Žurovec, podle něhož se „bezdůvodné obohacení" týká hlavně firmy Lukáše Vícha. Pokud by se ale u soudu prokázalo, že škodu způsobili oba obžalovaní, město by peníze vymáhalo po nich.