„Myslím si, že letos jsme zatím nic nezaznamenali. To ale neznamená, že k tomu nedošlo, mnohdy si krádeže nemusí nikdo všimnout. Ovšem zdá se, že v posledních letech je to méně častější než dříve, může to být způsobené například bohatou nabídkou vánočních stromků, prodávají se u každého supermarketu," řekl Jan Ševčík, šéf krajského ředitelství Lesy ČR, které sídlí ve Frýdku-Místku. Doplnil, že pokud se lesní stráži podaří zloděje dopadnout, řeší to na místě formou blokové pokuty. V případě, že pachatel odmítá zaplatit, snaží se utéct nebo způsobí škodu přesahující pět tisíc korun, volají policisty.

Podle frýdecko-místeckého policejního mluvčího Vlastimila Starzyka je takových případů v regionu „jako šafránu". „S tímto fenoménem se na Frýdecko-Místecku takřka nesetkáváme. Vloni nebo předloni jsme měli možná jen jeden takový případ, spíše jsme řešili krádeže malých stromků v lesních školkách, nikoli ale vánočních," sdělil Vlastimil Starzyk. Jan Honsa z Lesní správy Ostrava, která spravuje například lesy na sever od Frýdku-Místku, případy krádeži zaznamenal. „Samozřejmě že se to děje. Případy jsou, ale nedaří se chytit pachatele. Ovšem není to masové, ty velké nájezdy už skončily," řekl Jan Honsa.

Naopak v Biskupských lesích letos žádné krádeže nepozorují. „Nemám jedinou zmínku, že by letos v Biskupských lesích na Frýdecko--Místecku došlo ke krádeži vánočních stromků," potvrdil ostravický lesní správce Biskupských lesů Jaroslav Štefek. Pod Lesní správu Ostravice spadá 11 revírů v centrální části Beskyd a Pobeskydské pahorkatině.

Podle Jaroslava Štefka byly za posledních pět až deset let krádeže spíše ojedinělé „Dříve se stávalo, že někdo naplnil stromky celý vozík a pak je prodal. To se ale týkalo hlavně menších lesíků v obcích, například kolem Nového Jičína. V poslední době jsme ale takové krádeže nezaznamenali," řekl správce.