„Alarmující je, že týdně zastavíme jednu až dvě mladé osoby, které řídí pod vlivem drog. Ať už jde o pervitin nebo třeba marihuanu," sdělil frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk s tím, že jde hlavně o řidiče automobilů, nikoli motocyklů. Přítomnost drogy v krvi zjistí policisté při kontrole okamžitě z testu slin, postihy jsou podobné jako při zjištění alkoholu.

Podle Vlastimila Starzyka počet mladých uživatelů drog obecně mírně roste. „Podle mého názoru jsou drogy relativně dostupné. Napomáhá tomu i celkové společenské klima společnost se staví tolerantně k užívání lehčích drog, mezi které patří třeba marihuana," řekl policejní mluvčí s tím, že své v problému sehrává dohadování se o legalizaci lehké drogy.

Populace uživatelů drog stárne

Pracovník Kontaktního a poradenského centra Frýdek-Místek Jakub Larisch Deníku sdělil, že počet uživatelů drog se zvyšuje, nikoli ale kvůli přibývání mladých. „Taková vlna tady byla asi před dvěma lety, pak ale poklesla. Myslíme si spíše, že je to kvůli podfinancování služeb pro uživatele drog. S těmi, kdo už drogy delší dobu užívají, nemá totiž kdo v dostatečné míře pracovat," řekl Jakub Larisch a doplnil, že není dostatečný počet pracovníků.

„Takže noví mladí uživatelé drog přirozeně přibývají, ale těch starších díky tomu ubývá méně, než by mohlo, kdybychom měli dostatek času na individuální práci s nimi," doplnil pracovník centra.

Nejčastěji zneužívanou látkou, která lidem působí problémy, je ve Frýdku-Místku a okolí podle něj jednoznačně pervitin. Potvrzují to i data policistů. Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály tvořili v minulém roce uživatelé metamfetaminu neboli pervitinu tři čtvrtiny problémových uživatelů.

Pervitin u člověka vyvolává větší pocit síly, sebedůvěry a zvyšuje výkonnost tím, že potlačuje únavu a ospalost. Pomoc frýdecko-místecké poradny vyhledávají až lidé, kterým se užívání drogy „vymkne kontrole" a působí problémy.

„Je to individuální, podobně jako u alkoholu. Někdo dokáže pervitin užívat řadu let, u toho chodit do práce a nemít žádné problémy. Pak máte člověka, který ho bere méně často, ale lidově řečeno ho to semlelo. Je to hlavně o konkrétním člověku," řekl Jakub Larisch. Obě drogy totiž způsobují psychickou závislost, nikoli fyzickou. Doplnil, že pervitin způsobuje lidem problémy několikanásobně častěji než třeba marihuana.

Věkový průměr klientů, kteří vyhledají služeb drogové poradny, je kolem třiceti let. Před několika lety se údaj ovšem pohyboval kolem šestadvaceti.

„Můžeme se pídit po tom, jestli to je tím, že těch mladých není moc a populace uživatelů drog tedy stárne, nebo tím, že do kontaktu se službami přicházejí později, až pociťují nějaké potíže," uzavřel Jakub Larisch s tím, že užívání drog, zejména marihuany, je v Česku velmi rozšířeno, proto mohou policisté často na mladé řidiče pod vlivem návykových látek narážet.

„To ale ještě neznamená, že s užíváním THC mají osobní potíže. Často si třeba jen neuvědomují, že ta droga nepatří za volant, nebo jsou jednoduše méně zodpovědní," uzavřel Larisch.