„Té paní bylo kolem padesátky a lítala tu po obci. Chodila od chalupy do chalupy a byla taková razantní. Oni si prostě nedají říct," řekla Deníku stěžovatelka. Dodala, že ženě sice otevřela dveře, ale dál ji nezvala. Obchodnice podle ní tvrdila, že za energie „platí hodně", důchodkyně ale ve chvíli, kdy z ženy vypáčila jméno konkrétní firmy, rozhovor rázně ukončila. „Řekla jsem jí: Děkuji pěkně, nechci to ani vidět," popsala žena z Hnojníku s tím, že šla upozornit i svého souseda, jemuž je třiasedmdesát.
O vyhlášce by mohli hlasovat v červnu
V Hnojníku zatím vyhlášku, která by podomní prodej zakazovala, nemají. To se ale podle starosty Miroslava Molina nejspíš brzo změní. „Už na tom pracujeme zhruba půl roku," řekl redakci s tím, že vyhláška by zahrnovala i některé plochy veřejného prostranství. „Jde o jejich vymezení. Musí to projít diskusí, nechceme šlápnout vedle, ale myslím, že v červnu bychom to mohli předložit zastupitelstvu ke schválení," uvedl Miroslav Molin.
Obec podle něj musí zohlednit, že na některých místech se koná třeba pouť, takže jde hlavně o to, aby zákaz prodeje neomezil místní spolky a organizace.
Deník už minulý týden informoval o zkušenostech 67leté ženy z Frýdku-Místku, která před časem podepsala podomnímu prodejci papír, který si ani pořádně nepročetla. Před velikonočními svátky musela firmě, které se upsala, zaplatit tisíc korun. „A obávám se, že to nemusí být platba poslední," říká důchodkyně. Ve Frýdku-Místku je podomní a pouliční prodej už delší dobu zakázán, někteří obchodníci to však nerespektují. Policie proto lidem radí, aby jim vůbec neotvírali dveře.
O nulové toleranci mluví také 69letý Pavel Peterek z Paskova-Oprechtic. „S nimi jsem vyrazil dveře, já takové věci nemám rád. Nemá cenu s nimi diskutovat, říkám jim: Nic jsem neobjednával, nic nechci," reagoval včera na otázku, jak se podomním prodejcům brání.