Čtyřiadvacetiletý Jakub Staš obchodoval s pervitinem. Frýdecko-místecký soud mu za to v úterý vyměřil tři roky ve věznici s ostrahou. Podle senátu Staš během tří let distribuoval přes 48 gramů drogy, za které inkasoval minimálně 96 tisíc korun.

Soud poslal do vězení i další dva obžalované, kteří v případu figurují. Rozsudek není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu pro případné odvolání ke krajskému soudu.

Je mu devatenáct, pervitin prodával dětem

Trest 2,5 roku vězení dostal 19letý Ivan Vejmelka. Ten podle soudu drogy prodával, případně předával dokonce neplnoleté osobě. Státní zástupkyně uvedla, že u Vejmelky se od roku 2005 do loňského srpna jednalo o zhruba 27 gramů za 45 tisíc korun. Mladík pervitin distribuoval mimo jiné poblíž nádraží ČD, v okolí frýdecko-místecké nemocnice a u víceúčelové sportovní haly. Podle spisu bylo jednomu z odběratelů patnáct let.

Vejmelka, o němž svědci hovoří jako o „feťákovi na skútru,“ zločiny přiznal na policii i u hlavního líčení.

Žalobkyně pouze upozornila na to, že drogy prodával delší dobu a více lidem, takže je pro něj může být problematické pamatovat si všechny detaily. „Nemám důvod mu nevěřit,“ řekla státní zástupkyně ke skutkům, u nichž se Vejmelka přiznal jen částečně.

Mladík podle soudu z trestné činnosti usvědčil i Staše, který vinu popřel. Staš měl bezmála padesát gramů drogy prodat právě Vejmelkovi, který pervitin distribuoval dalším odběratelům. „Já toho kluka ani neznám. V životě jsem s drogami nic neměl, ale jemu se to hodilo, protože věděl, že jsem ve vazbě. Nemohl jsem mu nic udělat,“ prohlásil Staš. „Vejmelka si to celé vymyslel, on tady skládal lež na lež,“ dodal.

Staš: Kdyby Vejmelka prozradil zdroje, má problém

Staš rovněž tvrdí, že v minulosti měl s Vejmelkou potyčky, a myslí si, že mladík nemůže prozradit své skutečné zdroje. Kdyby to prý udělal, tak stojí před soudem kvůli prodeji několikanásobně většího množství drog – a s některými lidmi ve Frýdku-Místku by pak měl údajně „trošku problém.“ Stašův advokát prohlásil, že Vejmelka se snaží do kauzy „vtáhnout více lidí“ a muži se víceméně mstí. Této verzi však soud neuvěřil. „Pan obžalovaný Jakub Staš je žvástal a kecal,“ řekl doslova předseda senátu.

„Nemluví pravdu, jeho obhajoba je pohádkově účelová. Je to pouze snaha poukázat na všechny jiné, jen ne na sebe,“ uvedl soudce. Zdůraznil, že tři roky vězení za distribuci metamfetaminu je svým způsobem málo. „Pervitin je svinstvo, nic jiného než obchod se smrtí,“ upozornil soudce.

Příběhy uživatelů jsou odstrašující

Poznamenal, že senát lituje, že musí podobné věci projednávat, ale mrzí ho i odstrašující příběhy odběratelů drog.

Soudce v souvislosti s případem zmínil jednoho ze svědků, který ještě nedávno studoval gymnázium, kvůli pervitinu ale skončil v opavské psychiatrické léčebně. Aby se vůbec mohl dostavit k výslechu, byla nezbytná asistence další osoby.

Přísnějšímu trestu se přitom vyhnul rovněž Vejmelka, jenž byl už počátkem roku odsouzen za několik trestných činů. „Náleželo by vám pět let do ostrahy,“ řekl mladíkovi soudce. Delší pobyt ve vězení s přísnějším režimem by ale podle něj zkomplikoval možnost obžalovaného napravit.

Třiadvacetiletý Jakub Matera, který Vejmelkovi nejméně osmkrát prodal pervitin za celkem 12 tisíc korun, dostal v úterý 18 měsíců nepodmíněně. Všechny obžalované soudce charakterizoval takto: „Nejsou to žádní smolaři, za své jednání nesou plnou odpovědnost.“ Podle soudce je „obrovské nebezpečí, že všichni znovu skončí v base“, případně že mohou zničit jiným lidem život.

Jakub Staš figuruje i v případu krádeže motorové nafty za zhruba 850 tisíc korun, který frýdecko-místecký soud projedná 17. dubna. - podrobnosti k případu najdete ZDE

Další trable se zákonem má i Vejmelka. "Problémů má víc než dost. Zůstává záhadou, že se mu neustále kupí řízení bez řidičského oprávnění," konstatoval soudce.

Kam dál?

Dealer drog dostal trest vězení i podmínku

Mladá žena dostala za drogy tři roky