Dana Bartulcová je v jiném případu již pravomocně odsouzena za přibližně sto útoků podvodu se škodou 1,5 milionu korun. V cele má strávit 40 měsíců, do věznice však zatím nenastoupila.

Rok se nic nedělo

V posledním procesu hovoří žalobce o více než čtyřiceti podvodech a dalších trestných činech na Jablunkovsku. Frýdecko-místecký soud za to sice Bartulcové vyměřil celkem 50 měsíců nepodmíněně, žena však loni v říjnu uspěla s odvoláním a krajský soud nařídil druhé kolo hlavního líčení. To trvá přibližně rok.

Více k tématu čtěte v Souvisejících článcích

Bartulcová, kterou marně hledá policie, k soudu od loňska nechodí, jejímu advokátovi se však podařilo desetkrát ženě předat poštu. Senát se vždy pouze na několik minut sešel, bez recidivistky však nemohl nic projednávat.

Nyní ale k doručení nedošlo. „Trestní stíhání obžalované bude pokračovat jako proti osobě uprchlé,“ prohlásil předseda senátu. „Je zcela evidentní, že se stíhání vyhýbá. Změnila pobyt, je někde, kde jí nelze předvolání doručit,“ dodal soudce.

Za nenastoupení do vězení už hrozí vězení

Žena má podle něj další problém. „Aniž by si to uvědomovala, dopouští se další trestné činnosti. Tím, že nenastoupila do vězení, což už je v současné době trestné. Za takové jednání hrozí až dva roky nepodmíněně, vzhledem k její minulosti se dá předpokládat ukládání trestu v horní polovině sazby,“ řekl redakci soudce. Jednání je odročeno na 1. února.

Advokát obžalované ženy si nemyslí, že Bartulcovou lze stíhat jako uprchlou. „Zvážím, zda bych neměl podat stížnost. Její adresa je známá, ve své podstatě si poštu přebírala, byť zprostředkovaně,“ pravil obhájce. Podle spisu se zločiny odehrály na přelomu století, přičemž část poškozených je už po smrti. Klíčovou svědkyní v případu je Beata Kormančíková. I tuto ženu přitom frýdecko-místecký soud nedávno poslal za mříže. - více ZDE