V rozhovoru pro Deník tvrdí, že postup policie a státního zastupitelství není obvyklý. A podle svých slov se domnívá, že „je namístě, aby věc byla vyšetřována a dozorována v jiném kraji".

V případu podezřelých machinací v přestupkovém řízení ve Frýdku-Místku, které prošetřuje policie, bylo nedávno obviněno třináct lidí, mezi nimi i primátor města Michal Pobucký. Sám uvedl, že je stíhán pro „zneužití pravomoci úřední osoby ve formě psychické pomoci". Můžete se k tomu vyjádřit?

Neexistuje žádný případ „podezřelých machinací v přestupkovém řízení", ale megaproces se zastupiteli Frýdku-Místku, úředníky jeho magistrátu, podnikateli a dalšími občany Frýdku-Místku, kterých je, jestli to dobře počítám, kolem tří desítek. Nová obvinění jsou na téměř tisící stránce spisu, což jen odhaduji, neboť celá řada úkonů probíhá bez obhájců, kteří nejsou o jejich konání vyrozumíváni. V jednom spise je tak vedeno řízení o celé řadě rozdílných skutků, v nichž státní zástupce spatřuje trestnou činnost. Veřejnými zakázkami počínaje a zmíněnými přestupky konče.

Setkal jste se ve své dosavadní praxi s něčím podobným?

Za celou svoji více než dvacetiletou praxi, s takto obrovským případem desítek osob stíhaných pro různé a mnohdy nesouvisející skutky v podobné situaci, jsem se nesetkal. Případ je neobvyklý zejména něčím zcela jiným. V době, kdy se společnost pozastavuje nad podezřelými mnohasetmiliardovými a stamilionovými veřejnými zakázkami, zde se zabýváme zakázkami v řádech desítek tisíc korun. Tímto neříkám, že nad takovými skutky se mají zavírat oči, ale považuji za zcela neadekvátní, když v tomto případě jsou vynakládány ohromné personální náklady v podobě desítek policistů, kteří v jednom okamžiku prováděli více než deset domovních prohlídek, a zásahových jednotek, které dramaticky zatýkaly obyčejné úředníky, které stačilo předvolat a které nakonec z vazby pustil odvolací soud. Ptáte se, proč se nad tímto pozastavuji? Nedávno jsem řešil případ jednoho ministra, který v rozporu se zákonem podepsal bez zadávacího řízení veřejnou zakázku na výběr společnosti, která bude prodávat majetek ministerstva v objemu přes miliardu. Ministerstvo dostalo od ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozn. red.) pokutu a nic se neděje. Nikdo nikoho nestíhá za to, že přímo porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Ve Frýdku-Místku byli vzati do vazby lidé pouze za údajné porušení nikoliv zákona o zadávání veřejných zakázek, ale jen jeho jedné obecné zásady, kdy navíc nikomu nezpůsobili, aspoň podle obvinění, jakoukoliv škodu. Navíc za situace, kdy každý starosta i té nejmenší obce mohl komukoliv takzvaně z ruky zadat zakázku do dvou milionů korun bez jakéhokoliv výběrového řízení.

Ze zneužití pravomoci úřední osoby byl v této kauze obviněn i ředitel městské policie Milan Sněhota. V osmi případech měl nechat udělit konkrétním řidičům za špatné parkování pouze sankci domluvou, a viníci se tak vyhnuli potrestání. Primátor přitom říká, že policisté si k tomuto stíhání vybrali osm konkrétních případů z celkových téměř deseti tisíc přestupků, které byly v minulých dvou letech vyřešeny strážníky domluvou. A že jeho osobně policie viní z toho, že v jednom případě byl s takovým postupem srozuměn, Sněhotu ovlivňoval a v tomto postupu jej utvrdil poskytnutím „psychické pomoci", což je podle erudovaných právníků věc nevídaná. Souhlasíte s tímto názorem?

S názorem svých kolegů plně souhlasím. Není přece účelem okamžitě trestat pachatele přestupků, kteří se skutku dopustí poprvé, což je právě všech osm předmětných případů. Městská policie má nejen trestat, ale i vychovávat. Řešení přestupků prvopachatelů domluvou je přesně to, co zákonodárce předpokládal a k čemu jsou strážníci oprávněni. Nikdo nikomu neumožnil vyhnout se trestu, takový postup je nejen zákonný, ale dokonce i žádoucí. Domluvou zpravidla končí většina případů, kdy se pachatel poprvé dopustí například špatného parkování, vinu dozná a skutku lituje. Nevím, o jakou psychickou pomoc se může jednat, pamatuji doby, kdy strážníci nebyli vedeni k bezhlavému pokutování kohokoliv za cokoliv, ale spíše k výchovnému působení domluvami. Co je však zarážející, je skutečnost, že celá akce „přestupky" byla odstartována poté, kdy magistrát začal sám prověřovat skončená přestupková řízení a zjistil podezření, že desítky policistů se snaží vyhýbat kázeňským řízením, která jsou pro ně nepříznivá, a radši dobrovolně podstupují ony kritizované domluvy či běžná přestupková řízení tím, že zatajují to, že jsou policisty. Když si magistrát vyžádal od policie podklady pro další řízení, přišlo striktní odmítnutí ze strany vedoucího územního odboru, který se odvolal na nutnost ochrany práv těchto policistů, a následně přišlo obvinění třinácti lidí pro oněch osm skutků. Takový postup zavání principem „výběrové spravedlnosti", kdy někoho chráním a někoho stíhám. Jak jinak pak lze pojmenovat jednání, kdy policejní funkcionář úmyslně zatajuje před jiným správním úřadem údaje, které tento potřebuje pro správní řízení, jen proto, aby „chránil" práva podřízených?

Je postup policie a státního zastupitelství obvyklý?

Obvyklý není. Zejména není obvyklý svým přesně cíleným zaměřením, rozsahem a vysokou mírou tvrdosti zásahu, například při zatýkání. Případů pro státní zástupce najdeme každý den v novinách přehršli. Mám tak trochu pocit, že se tady jde s kanonem na komára. Stejně tak je tomu i u přestupků. Pokud bychom se na problematiku řešení přestupků domluvami zaměřili celorepublikově a zejména systémově, pochopil bych to. Pak by ale musel někdo například řešit i právě uváděné případy, kdy se policisté, ale například i hasiči a další snaží vyhnout kázeňským řízením tím, že zatajují příslušnost k bezpečnostnímu sboru a raději strpí domluvu či blokovou pokutu. Ověření je jednoduché porovnání přestupkových a personálních agend. Pak by se ale musely zahajovat tisíce kázeňských řízení, což není možná žádoucí, takže raději „odstíháme" pár strážníků za osm případů přestupků řešených domluvou.

V jaké fázi je nyní prověřování? Co se bude dít v následujících měsících? Lze odhadnout, kdy se případ dostane k soudu?

Bude-li se případ dále rozšiřovat, jeho skončení lze odhadovat v řádech měsíců a možná i let. Ale nebudu předbíhat. Z praxe vím, že státní zástupce žaluje, i když má pochybnosti, takže pokud se jedná o obžalobu, nemohu odhadovat, zda státní zástupce věc zažaluje či nikoliv.

Policie počátkem tohoto roku uvedla, že případ odhalila při vyšetřování rozsáhlé kauzy, která se týká frýdecko-místeckého magistrátu a veřejných zakázek. Zde je stíháno dokonce čtrnáct lidí mimo jiné zmíněný ředitel městské policie Milan Sněhota. Dá se říct, že policie mezi klíčové důkazy řadí odposlechy?

Celá kauza je položena především na masivním nasazení operativní techniky, především odposlechu telekomunikačního provozu, ale i prostorových odposlechů. Tyto důkazy považuje státní zástupce za klíčové.

Jaké další kroky obhajoby se dají očekávat?

Nemohu mluvit za kolegy, ale mám k dispozici aktuální rozhodnutí jednoho krajského soudu, který v obdobném případě z obavy z místních vlivů ve prospěch i v neprospěch obviněných, kdy v případě figurovali vysoce postavení regionální policejní funkcionáři, věc přikázal do jiného kraje. I v tomto případě se domnívám, že je namístě, aby věc byla vyšetřována a dozorována v jiném kraji. Za tímto účelem se obrátíme na vrchní státní zastupitelství, popřípadě na nejvyšší státní zastupitelství, aby celou věc posoudilo a rozhodlo o přikázání v zájmu objektivity jinému kraji.