Neoprávněné podnikání vysvětluje před soudem čtyřicetiletý Bronislav Dimel. Muž podle obžaloby téměř dva roky na místeckém náměstí Svobody i jinde zprostředkovával půjčky mezi lidmi, kteří se ocitli ve finančních problémech, a soukromými investory.
Dimel za to pobíral provize. Činností, na kterou neměl živnostenské oprávnění, si údajně vydělal 289 800 korun. Muž s bohatou trestní minulostí vinu odmítá. „Popírám, že bych se o takovou částku obohatil,“ řekl ve čtvrtek senátu. „Za celé to období jsem měl příjem maximálně 45 tisíc. Tyto příjmy jsem předkládal pracovnímu úřadu,“ dodal.
Hájí se tím, že nikdy nevykonával činnost na svou osobu, vždy měl uzavřenu dohodu o provedení práce a od března 2007 pracoval na generální plnou moc. Tvrdí rovněž, že všechny příjmy už policistům prokázal drobnými daňovými doklady. Subjekty, s nimiž měl smlouvu, prý transakce zdanily. Když se žalobce muže zeptal, z čeho tedy v letech 2006 až 2008 žil, řekl: „Pobíral jsem podporu a pak jsem byl vyživován družkou.“
Nabízel pomoc při exekucích
Dimel získával klienty zejména mezi lidmi, kteří čelili exekucím. Zprostředkovával jim krátkodobé půjčky v řádu statisíců korun a sliboval, že se postará i o následné přeúvěrování. „Zajistil mi půjčku 200 tisíc korun. Ta byla vyplacena, pak se na mě vybod – nebral telefony,“ řekla jedna ze svědkyň. „Vzal si provizi šest nebo osm tisíc korun, plus dalších pět tisíc za cestu do Přerova, kde se to vyřizovalo,“ uvedla.
Prý si neuvědomila, že při šestiprocentním měsíčním úroku bude muset splácet 320 tisíc korun. To vše během deseti měsíců. „Netušila jsem, že je to takový velký podraz,“ prohlásila. Předseda senátu jen nechápavě kroutil hlavou, ženu však upozornil, že s takovými podmínkami souhlasila. „Nejsme na Honolulu, jsme v České republice. Tady vám nikdo nic nedá, ani zub vám zadarmo nevyvrtají. To je přísně kapitalistický systém,“ pravil.
Ztracené peníze řeší jiný soud
Jeden z mužů, který peníze lidem půjčoval, prý Dimelovi důvěřoval natolik, že mu hotovost předával oproti směnce. „On mi zpátky dovezl podepsané a notářsky ověřené smlouvy. Tuším v roce 2007 ale někteří klienti začali tvrdit, že finanční prostředky neobdrželi. Důvěra k panu Dimelovi začala pokulhávat,“ uvedl. Dodal ale, že tyto případy nyní řeší okresní soud v Ostravě, takže nechce spekulovat, jestli si Dimel peníze ponechal. „Jsou to problémoví lidé, kteří mně opakovaně lhali, takže nevím, jak to vlastně bylo,“ konstatoval.
Jedna ze svědkyň o Dimelovi na chodbě tvrdila: „Měl styky s Ukrajinci a Arménci. Vím, že více než deset lidí záměrně připravil o nemovitosti.“ Osmapadesátiletý muž z Frýdku-Místku, který stál kousek od ní, pak Deníku řekl, že kvůli Dimelovi málem přišel o byt za 800 tisíc korun. „Bylo to za pět minut dvanáct,“ uvedl.
Zapomněla, že si půjčila 350 tisíc
Zajímavou výpověď ve čtvrtek předvedla 49letá žena z Frýdlantu nad Ostravicí. Soudu řekla, že s Dimelem nikdy nespolupracovala. Poté, co jí státní zástupce ukázal smlouvu o půjčce 350 tisíc korun, kterou Dimel pomáhal zprostředkovat, prohlásila: „Na to jsem zapomněla.“ Podle ní Dimel žádnou provizi nedostal. Po opakovaných dotazech, kolik přesně dlužila, se viditelně rozčílila. „To už je dávno. Potřebovala jsem zhruba 350 tisíc, ty jsem si půjčila a ty jsem taky vrátila. To přece není trestné,“ zvýšila hlas.
Několik předvolaných lidí ale k jednání nepřišlo, hlavní líčení proto bylo odročeno na 24. března.
Odpyká si i tresty z minulosti
Bronislav Dimel byl jen v poslední době odsouzen jednou v Opavě a dvakrát ve Frýdku-Místku. Za zpronevěru stráví 21 měsíců ve věznici s dozorem, další čtyři měsíce mu soud přidal za řízení auta bez řidičáku, a to v době, kdy měl zakázáno usednout za volant.
Dimelův advokát ve čtvrtek upozornil, že muže čeká i přeměna staré dvouleté podmínky a nevykonaných obecně prospěšných praví, což znamená dalších 200 dnů vězení. Muž je navíc kvůli dalším zločinům stíhán hned u tří okresních soudů. Advokát proto trest, který by Dimel mohl dostat za neoprávněné podnikání, považuje za „bezvýznamný“. Soud tak žádá, aby od potrestání upustil.