Obávala se totiž, že za její slova by ji romští sousedé minimálně přišli rozmlátit okna. "Musela jsem taky pokácet třešeň, protože se mi po jejích větvích dostávali přes okno až do bytu. Každý jich už má plné zuby," dodala na adresu Romů žena.

Teď přes léto se podle ní soužití vosadě vyhrocuje nejvíce. Důvodem je to, že za Romskými obyvateli přijelo takzvaně na prázdniny mnoho příbuzných. Bílí starousedlíci tak byli nuceni dokonce sepsat petici, ve které si stěžují na vykrádání kůlen či devastaci zahrádek.

Město a také Společenství Romů na Moravě přitom vtéto oblasti vyvíjí řadu aktivit, aby se situace spíše zlepšovala. Vmístním komunitním centru probíhají kroužky pro děti. Dospělí mohou využít poradenských služeb, které by jim měly pomoci vyřešit problémy sbydlením či s prací.

Primátorka Eva Richtrová dokonce zná podle svých slov takřka každého Roma vtéto lokalitě jménem. „Chodím tam často a mluvím snimi. Mezi romskými a bílými starousedlíky zásadní problém nevnímám. Horší je to stěmi nově příchozími, kteří přijedou vlétě za svou rodinou na návštěvu,“ sdělila primátorka, podle které může soužití obou skupin obyvatel fungovat, když se vdaném místě zavedou určitá opatření.

Jaká? Důležitá je zejména práce sromskými dětmi, které by se měly naučit věci, jež zdomů neznají. O tom, co dalšího by se mělo pro zlepšení situace vulici Míru udělat, pak diskutovala primátorka spolu se zástupci Společenství Romů, jakožto i spolicií a tamními lidmi na společné schůzce.

„Chtěli bychom vtéto lokalitě instalovat osvětlení, které reaguje na pohyb a současně je odolné proti devastaci. Dále by pak měli docházet do tohoto místa sociální pracovníci, kteří by dětem vysvětlili, že například hromosvod není houpačka. Občas bychom také mohli uspořádat brigádu na velký úklid,“ nastínila plány na zklidnění ulice Míru primátorka Frýdku-Místku.

A jak se vlastně vtéto lokalitě žije vedle bílých sousedů Romům? „Známe se snimi a nemáme spolu problémy. Špatné to je jen stěmi našimi byty. Někteří žijou vhrozné bídě,“ přidal svůj pohled na kolorit osady Míru dospělý Rom, který také nechtěl uveřejnit své jméno.

Malý domek stojící uprostřed osady Míru slouží jako umývárny a prádelna. Místní obyvatelé tam mohou vykonat hygienu svého těla a očistu svého šatstva za mírný poplatek. Dostanou účtenku, kterou jim pak proplatí na sociálce. Mít tekoucí teplou vodu přímo ve svých domovech totiž nechtějí. Stoupla by jim kategorie bytu a tím by se i zvedl nájem, který už tak platí horko těžko…

Související články:

frydeckomistecky.denik.cz/zpravy_region/romove_souziti.html