Rudolf Korčák, který v Příboře provozuje tamní koupaliště, je propagátorem nových adrenalinových záležitostí. Jako jeden z prvních začal provozovat aquazorbing a letos také zorbing. Za tragédii v Beskydech, při které zemřel novojičínský učitel a těžce se zranil žák školy z Nového Jičína, podle něj může naprostá neprofesionalita provozovatele a další pochybení. „Do noci jsme to rozebírali a diskutovali o tom. Když jsme viděli záznamy v televizích a na internetu, konstatovali jsme, že to byl naprostý amatérismus z hlediska bezpečnosti,“ sdělil Rudolf Korčák a dodal, že první chybou bylo již to, že provozovatelé zřejmě dostatečně neprozkoumali terén.

„Neměli to ani dostatečně připravené. Připadá mi to, že vzali zorba, natáhli nějaké sítě, vzali zorba a prázdnou kouli pustili dolů. Je logické, že je zcela jiná gravitační síla prázdné koule a koule, ve které jsou dva lidé,“ pokračoval Korčák. Více o tragédii si přečtěte ZDE

Pochybení ale podle Korčáka bylo mnohem více. „Kromě špatně odhadnuté situace byl špatně zvolený terén a myslím si, že, bohužel, pochybil i samotný učitel, když rozhodl, že do té koule půjdou dva,“ poznamenal Korčák.

Bezpečnost především

Jako provozovatel zorbingu se především snaží dodržovat bezpečnost, což provozovatelé zřejmě silně zanedbali. „Když nemluvím o napojení na vysílačky, musím připomenout, že pokud dráha byla dlouhá čtyři sta metrů, jak zaznělo v médiích, bylo to špatně,“ upozornil Korčák a upřesnil, že podle pravidel by měla mít dráha pro zorbování délku 220 až 250 metrů se sklonem od 20 do 38 stupňů. „Když jsem viděl ten kopec v Beskydech, zdál se mi mnohem prudší,“ podotknul dále Korčák.

Jako nejzávažnější pochybení ale vidí skutečnost, že provozovatel zorbingu na Frýdeckomístecku zvolil terén se stromy. „Je to stejné riziko, jako by se člověk pokoušel přejet křižovatku na červenou. Byla tam opravdu řada pochybení a nedivím se, že to tak dopadlo,“ dodal Korčák, jenž má obavy, že tragédií může přibývat. „Zorb je dneska běžně dostupný a kdokoliv si jej může koupit a vylézt na kopec. Je to ale jako byste nechali řídit auta patnáctileté děti,“ uzavřel Korčák.

Majitelka chaty: Koho by napadlo, že u nás zemře učitel

Košařiska, Nový Jičín - Redakci se v pátek podařilo dovolat i majitelce, která chatu Kyčera v Košařiskách, kde byli „deváťáci“z no­vojičínské základní školy na nešťastném výletě, pronajímá. „Ta třída u nás byla dva dny. Kdo by čekal, že se něco takového stane. Je to velká tragédie, za kterou ale my nemůžeme. Vše si ta firma organizovala sama. V době, kdy se to stalo, jsme navíc byli mimo chatu, takže podrobnosti o tom neštěstí nevím. Zaslechla jsem jen, že ten těžce zraněný žák je snad mimo nebezpečí,“ těžce hledala slova.

Starosta Ivan Týle: byl to zkušený a oblíbený pedagog

Nový Jičín - Zpráva o tragické nehodě při zorbingu sedmačtyřicetiletého učitele z Nového Jičína se ve čtvrtek 4. června odpoledne dostala také k vedení města Nový Jičín.

Jak uvedl starosta města Ivan Týle, od této chvíle se vedení snaží průběžně získávat co nejvíce informací. „Zjišťujeme stav zraněného chlapce a rovněž komunikujeme s Policií ČR, abychom zjistili příčinu, co způsobilo tu nešťastnou nehodu,“ řekl Týle. „Jednalo se o zkušeného a oblíbeného pedagoga, který byl mimochodem v roce 2003 vyznamenán jako osobnost v oblasti kultury a pedagogiky, takže je to pro město velká ztráta,“ konstatoval starosta Týle.

Vedení města se rovněž snaží navázat bližší kontakt s rodinnými příslušníky pozůstalého a bude se jim snažit co nejvíce pomoci.
Největším paradoxem však zřejmě je, že právě rodina zraněného chlapce celou záležitost sponzorsky zaplatila. „Chlapec, který při nehodě utrpěl zranění, leží v současnosti v nemocnici a je mimo ohrožení života. Už dnes by měl být schopen přijmout návštěvy,“ doplnil Týle. Podle vyjádření starosty Týle byli rodiče všech dětí s programem výletu seznámeni a souhlasili s jeho náplní.

MARTIN ŠRUBAŘ
IVAN PAVELEK