Třicetiletý David Pieter, který u frýdecko-místeckého soudu čelí obžalobě z pokusu o těžkou újmu na zdraví a výtržnictví, se zatím rozsudku nedočkal. Muž údajně 13. března surově napadl o šest let staršího hosta podniku v Jablunkově. Podle žalobce to udělal bez zjevného důvodu.

Případ podle soudu ještě nelze uzavřít, protože znalkyně dosud neviděla všechny lékařské zprávy, které se týkají napadeného muže. „Může to mít vliv na právní kvalifikaci,“ vysvětlil soudce. Žalobce si myslí, že v kauze může jít o těžkou újmu na zdraví a ne „pouze“o pokus. Prozatím je jasné, že napadený muž se léčil minimálně pět až šest týdnů.

Rána tvrdou botou do obličeje

Tvrdí, že útočník ho nejdříve strhl z barové židle a poté doslova odhodil do vedlejší místnosti, kde se silně udeřil do lavice. „Když jsem se zvedal, dostal jsem ránu tvrdou botou do obličeje. Byl to silný kop,“ popsal. Dodal, že stokilový Pieter v útoku pokračoval, pro změnu ale použil pěst. „Neříkal vůbec nic, až nakonec se zeptal, jestli mám dost,“ uvedl poškozený.

Po incidentu šel domů, krvácení však nešlo zastavit a musel do nemocnice. Lékaři zjistili, že má mimo jiné četné zlomeniny obličejových kostí. Musel na operaci, protože mu hrozilo, že kvůli posunuté kosti pod okem bude vidět dvojitě. Navíc mu byly nastavovány přední zuby ulomené „po tom kopu“.

Do práce nemohl ani v srpnu

Podle svých slov útok odnesl dlouhou pracovní neschopností, po obžalovaném muži požaduje dokonce proplacení ušlého výdělku i za srpen. Bojí se přitom trvalých následků. Pieter u soudu nevypovídal. Odkázal na to, co již dříve řekl policistům. Incident nepopírá, říká ale, že s hostem se pohádal kvůli drobným, které vhodil do jukeboxu. Odmítá, že by muže kopal.

Soudce jednání odročil na 30. listopadu. Znalkyně tak má na prostudování lékařských zpráv zhruba měsíc. Podle státního zástupce doba léčení s pracovní neschopností nesouvisí, jde totiž zejména o to, aby lékařka objektivně posoudila, jaká zdravotní omezení útok přinesl.