Na lavici obžalovaných usedli bezdomovci Milan Mičo (49 let) a Dušan Baláž (42 let), kteří podle státního zástupce vloni v září surově napadli svého známého. Muž po úderech násadou od krumpáče skončil s vážným zraněním v nemocnici. K incidentu došlo v chátrajícím objektu bývalého hotelu Panorama ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde přespávali spolu s dalšími lidmi bez domova.

„Je blbé, když zloděj zloděje okrade," hájil se před soudem Baláž. Vše podle něj začalo ve chvíli, kdy v nákupním středisku, u kterého všichni popíjeli víno, ukradl drogistické zboží. „Za pět prstů jsem nakoupil různé věci. Deodoranty, šampony, sprchovací gely a podobně. Měl jsem to v ruksaku, který jsem pak nechal před obchodem," chlubil se u soudu Baláž s tím, že batoh položil u známých a na chvíli odešel. Po návratu chtěl ruksak posunout. „Zjistil jsem, že je nějak lehký. Podíval jsem se proto dovnitř. Ty hygienické věci v něm nebyly," prohlásil Baláž, který z krádeže podezříval jednoho z mužů. „Asi to vzal kvůli tomu, aby zboží prodal a měl peníze na pití," dodal Baláž. Údajný zloděj mu prý řekl, že do večera všechno vrátí.

Baláž s Mičem poté odešli a pokračovali v alkoholové jízdě. Po půlnoci se Baláž rozhodl, že si ke známému půjde pro slíbené věci. Vzal si baterku a společně s Mičem vyrazili za mužem. Mičo cestou popadl násadu od krumpáče. „Nevím, proč ji vzal. Asi na obranu. Byla tma a někdy tam bývají různí lidé," řekl Baláž.

Vzápětí přišli do místnosti, kde dotyčný ležel na posteli. „Zeptal jsem se ho, zda pro mě má ty věci. Odpověděl, že ne. Milan mu dal dvě, nebo tři rány. Řekl jsem mu, ať přestane, že ho zabije. Poslechl mě, pak jsme odešli," líčil soudu Baláž, který si podle svých slov nevšiml žádného zranění u napadeného muže.

Podle žalobce se ale jednalo o surový útok, při kterém Mičo bezdomovce udeřil nejméně čtyřikrát. Dokonce o něj násadu zlomil. Muž utrpěl řadu zranění. Nejzávažnější bylo poranění oka, které si vyžádalo hospitalizaci a následnou několikatýden­ní léčbu.

Baláž i Mičo jsou obžalováni z vydírání, za které jim hrozí pět až dvanáct let vězení. Hlavní líčení v úterý pokračuje výslechem svědků.