Obohatili se tak o více než milion tři sta tisíc korun.

Hnacím motorem, který skupinu držel pohromadě a účastnil se všech vloupání napříč kraji, měl být šedesátiletý muž.

„Od října 2014 sledujeme sérii vloupání. Momentálně bylo zahájeno trestní stíhání proti pěti osobám ve věku 50 až 61 let. Pachatelé si během dne vytipovali náhodné objekty a do nich se následně násilně dostali. Nejvíce je zajímaly finanční obnosy a zlaté šperky," vysvětlil komisař Pavel Vítek z územního odboru Opava, který skupinu dopadl.

Policejní obálky se zajištěnými hotovostmi.
Policejní obálka se zajištěnou hotovostí. Foto: Policie ČR

Planžety

Pachatelé se do bytů dostávali důmyslným, až sofistikovaným způsobem. Dveře otevírali pomocí takzvané planžety, která se dnes už takřka nepoužívá.

„Jedná se o nástroj z listových měrek. Planžeta sama o sobě nezanechá žádnou stopu po vloupání, a pokud pachatelé v bytě či domě věci nezpřeházeli, tak si majitelé nemovitostí často krádeže ani nevšimli. Prvotní impulz jejich podezření bylo až uvědomění si, že byt při odchodu jeho obyvatelé zamkli, ale při příchodu už jej našli jen zabouchnutý," pokračoval.

Netradiční způsob vloupání může být následkem pokročilého věku i mnohaletých zkušeností pachatelů, kteří již na svém kontě mají mnoho záznamů v trestním rejstříku či několikanásobné výkony trestu.

Rekordmanem je člen skupiny s dvanácti záznamy. Podle kriminalistů si pachatelé počínali velmi promyšleně a chytře. Chyba zřejmě nastala, až když se některé osoby ve skupině obměnily.

„Planžeta nebyla použita vždy. Při posledních vloupáních série už byly zámky vylomeny a vznikla i škoda na poškození majetku v řádu desetitisíců korun," přiblížil mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Domovní prohlídky

Pachatelé se zaměřovali především na osoby staršího věku, vnikli kupříkladu i do domů s pečovatelskou službou. Zkraje března policie dopadla všechny pachatele v jejich bydlištích. Ti s ní ale nespolupracují.

„Na zajištění se podíleli opavští kriminalisté, ale i členové zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Při domovních prohlídkách jsme našli mobilní telefony, televizory v hodnotě 136 tisíc korun, finanční prostředky, ale třeba i dvě motorová vozidla či slitky jakési zlaté hroudičky roztavených zlatých šperků. Vše je v šetření a není vyloučeno, že se počet dosavadních zjištěných vloupání nezvýší," uzavřel René Černohorský.

Zajištěné hroudičky žlutého kovu.
Zajištěné hroudičky žlutého kovu. Foto: Policie ČR

Čtyři muži ze skupiny pachatelů jsou vyšetřováni v ostravské vazební věznici a jeden na svobodě. Vzhledem k průběhu vyšetřování a recidivě všech pachatelů není možné říct, jaký trest bude dotyčným přidělen. Kriminalisté však odhadují i několik let vězení.

Klára Kohutová