„Dá se říct, že někteří pachatelé se dokonce mění v horolezce. Jeden takový se vyšplhal na balkon ve čtvrtém patře panelového domu v ulici K Hájku ve Frýdku-Místku, odkud následně odcizil odstavené dámské kolo v hodnotě pěti tisíc korun," popsal frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. Obdobně se zachoval další poberta, jenž o sobě dal vědět v ulici Maryčky Magdonové ve Frýdku-Místku. „Taktéž se vyškrábal na balkon ve výšce 5,5 metrů, kde se zmocnil horského kola značky Gary Fischer, které si majitel cenil na čtyřicet tisíc korun," sdělil Vlastimil Starzyk.

„I z toho důvodu, že se bicykly kradou ve velkém styly, o nákupu kola raději vůbec neuvažuji," řekl muž středního věku z Frýdku-Místku.

Město Frýdek-Místek se před časem seznámilo s projektem ministerstva vnitra „Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA". Jeho cílem je odradit zloděje od krádeží pomocí označení kola speciálními mikrotečkami obsahujícími vlastní kód, podle kterého lze dohledat vlastníka. Mikrotečky o velikosti jednoho milimetru v sobě nesou jedinečný kód DataDotDNA technologie a jsou obsaženy v roztoku lepidla a UV složky. Po nanesení na kolo jsou mikrotečky viditelné pouze pod UV lampu a kód z nich lze přečíst speciální přenosnou mikročtečkou. Pouhým okem je označení neviditelné. V praxi lze z jedné sady, tedy z několika mikroteček s jedním kódem, označit až deset jízdních kol, přičemž k další identifikaci je pořízena fotodokumentace. Stálost značení je odolné vodě, mlze, soli, chemikáliím, mechanickému mytí a běžným teplotám. Je garantováno až na deset let.

„Já jsem kvůli nějakému nenechavci už taky přišel o kolo. Naštěstí nebylo nijak drahé. Vím o tom, že se vynalezla technika, při které si majitelé mohou kola takzvaně otečkovat. Osobně tomu ale moc nevěřím," uzavřel muž, který nechtěl být jmenován.