Neštěstí se stalo v červnu 2009. Zorbing, tedy sjezd ze svahu uvnitř umělohmotné koule, měl být vrcholem třídenního výletu deváté třídy novojičínské školy. Koule s učitelem a žákem však na svahu Košařiska nedaleko Třince prorazila záchytnou síť, pokračovala dalších 200 metrů a narazila do stromů.

Okresní soud ve Frýdku-Místku nejprve potrestal provozovatele Jaroslava Šlehofera a Romana Cymorka roční podmínkou se zkušební dobou na dva roky. Odvolací Krajský soud v Ostravě trest zpřísnil na dvacetiměsíční vězení s odkladem na dva roky, zároveň rozhodl o náhradě škody pro manželku, matku, děti a bratra zemřelého učitele. Dohromady šlo asi o 1,6 milionu korun. Nároky pozůstalých se ale po zásahu budu řešit v občanskoprávním řízení.

Podle NS se provozovatelé nedopustili takzvaného excesu z plnění činnosti pro svou firmu Lundi Adventures. „Za škodu způsobenou jednáním obviněných tedy odpovídá tato právnická osoba," rozhodl senát s předsedou Vladimírem Veselým. Navíc se ukázalo, že někteří z pozůstalých už dostali část odškodnění z pojistky školy. V důsledku rozhodnutí krajského soudu by tak část nárokovaných peněz dostali dvakrát.

Šlehofer a Cymorek jsou učitelé, kteří firmu Lundi Adventures založili s cílem organizovat školní výlety spojené s různými atrakcemi. Snažili se zaplnit mezeru na trhu. Zorbingovou kouli si objednali z Číny přes internet, dostali ji bez návodu. U soudu prvního stupně události litovali a uvedli, že zabezpečení pokládali za dostatečné.

Podle obchodního rejstříku jsou Šlehofer a Cymorek společníky firmy Lundi Adventures se sídlem ve Vendryni na Třinecku. Každý má třetinový podíl. Do letošního února byli také jednateli firmy.