V roce 2016 mu Krajský soud v Ostravě vyměřil osmnáct let žaláře. Jiří L. vinu odmítl, mluvil o rodinném spiknutí a tajemné postavě, která se objevila v okolí místa činu.

Muž se odvolal k vrchnímu soudu, ten ale verdikt ostravského senátu v plném rozsahu potvrdil. Následovalo dovolání k Nejvyššímu soudu, které však byl odmítnuto.

Znovu u soudu

Jiří L. nyní zkusil další právní krok. Ke Krajskému soudu v Ostravě podal žádost o obnovu procesu. Mimo jiné tvrdil, že bude mít v rukou posudek vyvracející verzi obžaloby o způsobu a rozsahu zranění, jež měl podle státního zástupce způsobit oběma ženám.

Mluvil také o důležitém svědkovi, který má dorazit k jednání. To začalo letos v červnu. Jiří L. však posudek nedodal s tím, že se jeho vypracování protáhlo. Neobjevil se ani svědek. Soud proto případ odročil na září.

Jiří L. ale posudek ani napodruhé nepředložil. Podle dostupných informací ho oslovený znalec ani nevypracoval s tím, že po prozkoumání původního posudku založeného ve spisu dospěl k závěru, že na něm prakticky není co měnit. Soud nakonec žádost o obnovu procesu zamítl. Jiří L. tak nadále zůstává ve vězení, ve kterém stráví ještě řadu let.

Šílený

K činu došlo v dubnu 2015 v domě v Jakartovicích-Deštné. Ženy jako zázrakem přežily. Utrpěly však různě závažná fyzická poranění, měly i velké psychické problémy.

Podle jejich zmocněnce je událost prakticky vyřadila z běžného života. Družce byla dokonce kvůli špatnému psychickému stavu přiznána invalidita třetího stupně.

Muž se podle obžaloby na čin důkladně připravoval. Mimo jiné oběma ženám schoval mobilní telefony do kamen.

Podle obětí se choval jako šílený. „Otevřely se dveře a on tam vstoupil. Byl jako nepříčetný. Křičel, že zastřelí nás dvě a pak i celou rodinu,“ uvedla jedna z příbuzných.

Ženy se pokusily o obranu. Při následné potyčce nejprve střelou zasáhl tetu, pak zranil i družku. Do objektu nakonec přinesl kanystr s ředidlem. Požár však nezaložil a ujel.