Obžalobě čelí čtrnáct bývalých i současných frýdecko- -místeckých radních a jeden vedoucí úředník. V roce 2010 měli městu způsobit škodu přesahující 6,2 milionu korun. Úplně všichni se ale k včerejšímu jednání nedostavili.

Mezi přítomnými naopak nechyběli současný primátor Michal Pobucký a jeho předchůdci Eva Richtrová a Petr Cvik. Cenově nevýhodné zakázky se týkaly prací po povodních v Lískovci, Chlebovicích a ve Skalici. Za každý metr vyčištěné příkopy mělo město zaplatit nejméně 1500 korun. „Je to evidentně předražená cena, jelikož už rok předtím se to zadávalo čtyřikrát levněji. Město přitom mohlo zmíněnou zakázku zadat svým technickým službám, jejímž předmětem činnosti je mimo jiné údržba komunikací, avšak žádné oslovení nenastalo," zopakoval státní zástupce Ladislav Hradil s tím, že za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku obžalovaným hrozí až deset let vězení.

Soudce měl včera v plánu vyslechnout tři svědky, nakonec ale přišli dva. Prvním byl investiční referent odboru dopravy havířovského magistrátu. „Kvůli svědecké výpovědi jsme si vás vybrali z toho důvodu, že se Frýdek-Místek dá co do velikosti s Havířovem dobře porovnat," vysvětlil soudce Ondřej Běčák, který vzápětí svědka vyzval, aby popsal, kdo čištění příkopů na území Havířova, jakými prostředky a za jakou cenu vlastně provádí.

„Tyto práce u nás se svou technikou provádí společnost technické služby, která je stoprocentně ve vlastnictví města. Děje se tak na základě rámcové smlouvy a ceníku, který je schvalován radou," odpověděl na jeden z dotazů úředník. Druhým předvolaným svědkem byl Miroslav Andrle, jehož firma v dané době některé práce vykonala. „Je to už přece několik let, co jsme asi třísetmetrový úsek bagrovali, takže si na všechny podrobnosti už nevzpomínám. Pokud se nepletu, o vypsané zakázce jsem se dozvěděl z internetu," lovil v paměti Miroslav Andrle. Soudce nakonec kvůli dalšímu znaleckému posudku líčení odročil až na 3. října. „I když jsem pracovně vytížený, chtěl bych ještě letos případ uzavřít," naznačil Ondřej Běčák.