V součtu s dalšími poplatky má majitel firmy FM Reality uhradit celkem 1,37 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Červík k jednání ani napodruhé nepřišel, může se však odvolat ke krajskému soudu.

Žena má zdravotní problémy

„Mám pocit výhry, ale druhá věc je, jestli ty peníze vůbec někdy uvidím,“ řekla Kateřina S. redakci. Situace, kdy Červík odmítal dluh uznat a v podstatě ho zapíral, přispěla k tomu, že má vážné zdravotní problémy. Ty však žena nechce rozebírat.

„Raději vám řeknu perličku: ten dům, ve kterém je FM Reality, patřil za první republiky naší rodině, konkrétně prapradědečkovi. A Červík o tom věděl,“ poznamenala Kateřina S. Její advokátka hovoří o bezdůvodném obohacení.

Soudní jednání sledoval i přítel Kateřiny S. Sám s realitním agentem nikdy nejednal. „Prý je důvěryhodný. Já vám můžu akorát říct, že je to hajzl,“ prohlásil.

Více k tématu čtěte v Souvisejících článcích

Kateřina S. se loni rozhodla prodat svůj byt, za získané peníze plánovala koupit vysněný dům na Valašsku. První smlouvy podepsala s FM Reality, později však Červík trval na tom, aby mohl vše zařídit mimo svou firmu. Kateřina S. peníze za prodej bytu nikdy neviděla.

Realitní kancelář, která je měla na účtech, se k vyplacení neměla, a Červík ženu přemluvil k podepsání příjmových a výdajových dokladů, které nebyly datovány – makléř ženu ubezpečoval, že „papírové“ operace, tedy bez skutečného předání peněz, představují z účetního hlediska nejschůdnější řešení. Ženě prokazatelně lhal minimálně v tom, že tvrdil, že v realitní kanceláři už nepracuje.

Žena byt prodala za 1,4 milionu korun. Podle dohody měl Červík 825 tisíc převést na účet muže, který prodával dům na Valašsku, makléř se zároveň zavázal k tomu, že dalších 433 tisíc pošle Kateřině S. Nic z toho neudělal, přesto si ponechal provizi 100 tisíc korun. Červík nikdy nezaplatil ani daň z převodu nemovitosti. Jedná se o 42 tisíc korun, které nyní musí úřadům uhradit poškozená klientka. Zůstala bez bytu i bez peněz, s přítelem se nakonec složitě stěhovala do podnájmu.

Případ není jednoznačný

Případ je přitom poměrně složitý. Soud měl k dispozici důkazy, lépe řečeno část smluv, ve sporných bodech však vycházel pouze z ústního tvrzení Kateřiny S. A dal jí zapravdu. „Dospěla jsem k názoru, že žaloba je důvodná,“ řekla v pátek soudkyně. Podle ní Červík není osvobozen od soudního poplatku, a musí ho proto zaplatit. Poplatek činí čtyři procenta z žalované částky, jde tak o 50 300 korun.

Devětadvacetiletý Roman Červík je obviněn z podvodu a zpronevěry, policisté hovoří o jedenáctimilionové škodě. Vyšetřování však ještě neskončilo, takže řada poškozených se rozhodla podat i civilní žalobu. Kateřina S. je možná vůbec první klientkou FM Reality, která se dočkala nějakého soudního rozhodnutí. Na rozdíl od dalších napálených lidí však Romana Červíka žalovala jako fyzickou osobu. V dalších sporech čelí žalobám realitní kancelář FM Reality. Je přitom zřejmé, že firma žádný majetek nemá.

Přesně před rokem podala trestní oznámení

Datum 27. listopadu si Kateřina S. zapamatuje i z jiného důvodu. „Dnes je to přesně rok, co jsem na Červíka podávala trestní oznámení,“ upozornila. Napálených klientů je podle policistů nejméně dvacet, takže je pravděpodobné, že stíhaný makléř se před soudem objeví nejdříve v příštím roce. Červík s Deníkem od poloviny října nekomunikuje.více zde

Červík má na vyjádření 15 dní od doručení písemného znění rozsudku. Pokud se neodvolá, peníze musí zaplatit do tří dnů. Jasno bude někdy na přelomu roku.

Přečtěte si také: Soud začal řešit milionovou žalobu. Bez Červíka