„Jsem rád, že žijeme stále v právním státě, protože všichni právníci, kteří se zabývali komunální problematikou a tím, zdali může být zastupitel za hlasování v takové kauze odsouzen, tak na začátku říkali senátu, že to je nesmysl. Rozsudek potvrdil, co říkáme celou dobu, že to bylo vykonstruované,“ řekl Michal Pobucký.

V kauze šlo o prodej městských pozemků v Horní ulici. Podle původního návrhu se měly pozemky pro výstavbu rodinných domů prodávat za 350 korun za metr čtvereční, na základě rozhodnutí radních ale nakonec v listopadu 2009 zastupitelstvo města rozhodlo o prodeji za cenu 240 korun za zastavěnou plochu a 190 korun za ostatní plochy. Město tam navíc posléze začalo na své náklady budovat inženýrské sítě. Radní tím podle obžaloby měli způsobit nejméně desetimilionovou škodu.

„Proces, který předcházel rozhodnutí zastupitelstva, probíhal podle dokazování v hlavním líčení standardně. Záměr města prodat pozemky byl zveřejněn tak, jak to ukládá zákon o obcích a rovněž cena, která se nakonec objevila v usnesení, byla dostatečně odůvodněná,“ odůvodnila osvobozující rozsudek soudkyně.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký rozhodnutí soudu přivítal.Zdroj: Deník / Lukáš MorysPrimátor Frýdku-Místku Michal Pobucký rozhodnutí soudu přivítal.Autor: Deník / Lukáš Morys

Státní zástupkyně s verdiktem soudu nesouhlasila, ponechala si lhůtu na odvolání. Obžaloba žádala nepodmíněné tresty pro všechny obžalované a úhradu škody. Podle soudu však tehdejší radní postupovali správně.

„Nebylo prokázáno, že by obžalování měli jakýkoli zájem na prodeji pozemků některým konkrétním osobám nebo úmysl způsobit škodu městu. Nebyly prokázány ani žádné vazby obžalovaných na osoby, kterým byly pozemky nakonec prodány,“ konstatovala soudkyně.

„Jsem přesvědčena, že zvítězil zdravý rozum,“ podotkla Eva Richtrová, která byla primátorkou a zároveň senátorkou v době, jíž se kauza týká. Neskrývala, že se jí po rozhodnutí soudu ulevilo. Jeden z obžalovaných radních ze zdravotních důvodů k soudu nechodil a soud o něm bude teprve rozhodovat.