Devět a půl roku stráví ve vězení Jan Rosický z Frýdecko-Místecka, který podle obžaloby připravil desítky lidí o dvacet milionů korun.

S definitivní platností o tom nedávno rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který zamítl Rosického odvolání proti verdiktu Krajského soudu v Ostravě. Ten vloni v srpnu vyměřil Rosickému dva nepodmíněné tresty v celkové délce devět a půl roku žaláře.

Před soudem stanula také žena, která podle názoru žalobce Rosickému při některých podvodech pomáhala.

To se ale během procesu neprokázalo a soud ji osvobodil.

Rosický přivedl do problémů řadu lidí, mezi kterými byli i jeho známí a kamarádi. Sliboval jim vysoké zúročení vkladů, které se mělo pohybovat až kolem dvaceti procent. Rosický působil velmi důvěryhodným dojmem a případné pochybnosti investorů dokázal snadno rozptýlit.

Lidé se kvůli němu dokonce zadlužovali. „Pokud oslovení potřebné finance neměli, tak s nimi navštívil finanční instituci a zajistil tak půjčku, kdy po převzetí peněz vystavil směnku," uvedl policista obeznámený s případem.

Ke zločinům docházelo v období lert 2010 až 2014. Většina obětí pocházela z Frýdecko-Místecka.

Proti verdiktu již není odvolání, v úvahu přichází pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

ŠLECHTIC

Rosický je během krátké doby druhým člověkem z Frýdecko-Místecka, kterému ostravský krajský soud vyměřil za podvody poměrně vysoký trest. Ještě o půl roku více tedy deset let dostal před časem údajný šlechtic Karel Šimko z Frýdecko-Místecka.

Šimko o sobě prohlašoval, že pochází z význačného šlechtického rodu a mimo jiné je vlastníkem zlatého pokladu, zlatého dolu a nemovitostí v lukrativních světových destinacích. Vystupoval také jako správce majetku neskutečné hodnoty. Tvrdil, že má podnikatelského ducha a zná způsob, jak rychle, snadno a bezpečně zbohatnout. Podle státního zástupce vylákal peníze ze stovek důvěřivých lidí z celé republiky, kterým sliboval závratné zúročení. Aby uklidnil investory, na informačních setkáních jim ukazoval mince a drahokamy údajně pocházející z pokladu. Cennosti ale podle soudu nakoupil z peněz, které mu svěřili předchozí důvěřiví lidé. Svým závazkům ale ve většině případů nedostál. Škoda byla vyčíslena na přibližně dvaadevadesát milionů korun.