Státní zástupce uvedl, že Probosz ženu bezcitným a ponižujícím způsobem týral a mlátil již od května 2007. Za ublížení na zdraví s následkem smrti mu hrozí až osm let vězení.

Probosz: Nervově jsem to nezvládal

Pár se seznámil loni v únoru. Po třech měsících začal Probosz ženu fyzicky napadat.

Konflikty se vystupňovaly počátkem letošního roku. „Nervově jsem to nezvládal. Je pravdou, že mě často prosila, ať toho nechám,“ řekl v úterý Probosz u soudu. S družkou žil nejdříve v domku v Oldřichovicích, později si sehnali podnájem v bytě na Dukelské ulici v třineckých Lyžbicích.

Stíhaný muž tvrdí, že žena začala denně pít alkohol, často se prý nevracela domů a Probosze provokovala. „Anna byla dlouhodobě bez práce, chod domácnosti jsem zajišťoval já,“ uvedl s tím, že v listopadu odešla z bytu na tři dny. Když se vrátila, dal jí pěstí do obličeje. Na Nový rok ženu zbil a zkopal. „Ty kopy byly silné,“ řekl Probosz do protokolu. Útok zopakoval v únoru. „V březnu jsem ji začal víc kopat,“ poznamenal. Důvodem bylo podle něj to, že Anna S. odešla na nákup, ale vrátila se za tři hodiny s krabicovým vínem. Muž družku rovněž silně bil do hrudníku.

Útok trval asi patnáct minut

Spory vyvrcholily 26. dubna, kdy pár společně vyrazil na oslavy Hutnického dne. „Anna se vytratila a už jsem ji nenašel. Koupil jsem jí plyšového králíka a odešel domů,“ řekl Probosz. Žena se prý vrátila až večer, byla opilá a něco mu vyčítala. „Je pravda, že jsem ji napadl, byl jsem rozzuřený,“ připustil Probosz. Družce dával facky, rány pěstmi a ženu kopal mimo jiné do hrudi. „Dával jsem do toho hodně síly,“ poznamenal Probosz.

Útoky byly čtyři, bití podle něj trvalo asi patnáct minut. „Vždy jsem na chvíli přestal a pak pokračoval,“ uvedl. Annu S. jednou i prudce odstrčil, až se hlavou udeřila o skříň a sesunula se na zem.

Probosz tvrdí, že s družkou se na druhý den udobřil. „Bolela jí hlava a zuby. Chovala se jinak, byla malátná, z cesty ale nemluvila,“ řekl. Tři dny po útoku při návratu z restaurace našel ženu mrtvou. Podle jednoho z třineckých policistů, který byl do bytu přivolán, zpytoval Probosz svědomí. „Rozbrečel se a opakoval: Proč jsem to udělal, já jsem to udělat nechtěl,“ popsal policista chování obžalovaného.

Žena se svěřila jen příbuzným

Anna S. nikdy nevyhledala lékaře. Že ji druh bije a týrá, přiznala až po čase svým příbuzným. "Řekla mi, že jí skákal po žebrech a že ji bije po hlavě," řekla senátu matka Anny S. "Neodešla od něj, protože byla zamilovaná. Vždycky říkala: Miláček, miláček, možná se ještě polepší, " popsala. "Zpočátku se tvářil jako velký dobrák, ale už tenktát jsem ho prohlédla," uvedla žena z Nebor. Poznamenala, že muž svou partnerku proti její vůli ostříhal.

Podle členů rodiny Probosz družce vyhrožoval, že ji zabije a zakope na zahradě. Obžalovaný muž byl dvakrát ženatý. Objevily se rovněž spekulace, že jedna z jeho exmanželek je nezvěstná. To ale obhájce stíhaného muže odmítl. "Policisté ji našli v Praze," zdůraznil. Probosz má čistý trestní restřík. Jeho bývalá žena, s níž žil sedm let do roku 1987, soudu řekla, že od něj raději sama odešla. "Hodně pil a dělal naschvály. Když zjistil, že jsem byla v kině s někým jiným, začal mě mlátit do zad a kopnul mě do kolena," prohlásila.

Jednání bude pokračovat 7. ledna výslechy znalců.

Kam dál?

Tyran z Karpentné zlomil družce nos a žebra, odsedí si 2,5 roku

Týraná žena synovi odpustila, soud nikoli