Pavel Barták dostal za zneužití pravomoci úřední osoby 18měsíční trest se zkušení dobou 30 měsíců. Jeho nadřízený Rudolf Matuszek, jenž Bartáka podle soudu k trestnému činu navedl, má dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Muži navíc nesmějí tři roky pracovat u policie.

Rozsudek ale není pravomocný. Matuszek se proti němu ihned odvolal, trvá totiž na tom, že je nevinný. Barták, jenž se naopak ke všemu přiznal, si ponechal lhůtu – a naznačil, že se mu uložený trest zdá příliš přísný.

Incident, který se stal loni 10. dubna, řešili městští i republikoví policisté. Úředník frýdecko-místeckého magistrátu Ivo Juřica, shodou okolností expolicista, ignoroval značku a vjel do jednosměrky. Podle strážníků z něj byl cítit alkohol. Juřica tvrdil, že je jejich kolega a že u sebe nemá žádné doklady, a z místa se pokusil uprchnout. V autě přitom nechal malé dítě.

Zadržený Juřica, jehož museli krátce i spoutat, s dechovou zkouškou nejdříve souhlasil, avšak poté, co na místo přijela jeho manželka, změnil názor a test odmítl. Žena se telefonicky spojila s Matuszkem, jehož oslovovala „Rudy“, a ten pak zavolal Bartákovi, který událost řešil za státní policii. Matuszek podle obžaloby podřízenému lhal, že Juřica je jeho bratranec, a nakonec jej měl přemlouvat k tomu, aby dechovou zkoušku za úředníka provedl někdo jiný.

Barták muže převezl na obvodní oddělení, kde mu udělil pokutu 500 korun za vjetí do jednosměrky. Dechovou zkoušku ale neprovedl, což vysvětlil tím, že na něj Matuszek naléhal. Říká, že to udělal proti svému přesvědčení. „Svého činu opravdu lituji, ale neměl jsem z něho žádný finanční prospěch. Jediné, co jsem udělal, že jsem poslechl svého nadřízeného, a to jen částečně,“ prohlásil Barták.

Rudolf Matuszek trvá na tom, že trestný čin nespáchal. „Jsem zcela nevinen, pan Barták, jehož výpověď je čistě účelová, ze mě udělal démona. Já sám na něj podávám trestní oznámení pro korupci,“ prohlásil. Kritizuje přitom i ostravské státní zastupitelství. „Celá kauza mi kompletně zničila život a kariéru. Střetl jsem se s honem na čarodějnice. Nic jsem neudělal, ale kvůli médiím jsem pro celou veřejnost zkorumpovaným policistou,“ prohlásil.

Soudce Vladimír Kuchař mu ale nevěří. „O vině jako takové není pochyb,“ shrnul v rozsudku s tím, že Matuszek je zkušeným policistou. „Ta záležitost přesáhla rámec jeho služebních povinností,“ řekl soudce. Barták se podle něj nechal nadřízeným zviklat. „Doznal se, ale jedná se o závažnou trestnou činnost, kterou nemůžeme tolerovat. Sice je to trest na svobodě, ale přísný,“ míní Kuchař.

Ivo Juřica v pátek změnil svou výpověď. Několik měsíců tvrdil, že Barták mu dal pokutu pět set korun, nyní ale řekl, že policistovi dal dva tisíce korun. Barták to odmítá. Státní zástupce Juřicu upozornil, že v případě trestního stíhání kvůli podplácení hrozí u soudu až šest let vězení. Muž se podle žalobce loni v dubnu s pomocí policistů vyhnul pokutě 25 až 50 tisíc korun a až dvouletému zákazu řízení.