Po dvaceti letech ztratil práci, navíc ne vlastní vinou přišel před třemi lety i o střechu nad hlavou – domek, v němž bydlel, se zhroutil při sněhové kalamitě. Když ho loni 7. června pustili z vězení, čtyřiapadesátiletý Michel se rozhodl trampovat v lesích. V létě problémy s obživou neměl, pro vykrádání chat se rozhodl až prvního září. Zadržen byl na konci listopadu v okolí Frýdlantu nad Ostravicí – v chatě, do které se právě vloupal. U sebe měl asi 70 centimetrů dlouhou mačetu, zatčení se ale nebránil.

Michel, který kradl hlavně jídlo, si v objektech i vařil. U soudu vše přiznal. „Život holt přináší kotrmelce. Ale ani svízelná životní situace by z člověka neměla dělat zloděje,“ poznamenal soudce. I on Michela označil za nešťastníka, který cestoval „od Tatier k Dunaju“. „Byť jste schopný zálesák, pokud budete chodit do chat, z toho kouká jen basa. Nic víc,“ uvedl soudce, podle něhož je muž schopen pracovat a normálně žít. „Pustit vás stejně jednou musí. Ta ruina, ten zbořený barák – dejte to do pořádku,“ nabádal soudce obžalovaného. Zdůraznil, že u každého jiného pachatele by vyměřil maximální možný trest 36 měsíců vězení, a to kvůli počtu útoků a krátké době od propuštění z vězení.

K pěti odsouzením z minulosti už nepřihlížel. „U vás jsem ty tři roky nedal,“ konstatoval s tím, že Michel se umí chovat nejen před soudem, ale i v chatách. Poškození, kterým se podobná věc nepřihodila poprvé, totiž muže označili za vůbec nejslušnějšího zloděje. U soudu se neprokázalo, že by Michel v jedné z chat ukradl jízdní kola, protože by je těžko „odnášel na rameni.“ Přestože je mohl zpeněžit, neodnesl si ani televizi či satelit.

Škoda na odcizených věcech dosáhla 21 800 korun, muž také poničil majetek za 5 850 korun. Část škody uhradila pojišťovna. Soudce muže poslal do věznice s dozorem. „Není to oko, je to jednadvacet měsíců. Normálně by vám náležela ostraha, i to je nad poměry. Vy jste schopen pracovat,“ upozornil Michela soudce.

Muže ponechal ve vazbě, ve které je od 25. listopadu. Michel si naopak ponechal lhůtu pro vyjádření. Nesouhlasí s tvrzením, že po polovině trestu může žádat o podmínečné propuštění. „Nemám trvalé bydliště,“ litoval.

Kam dál? Postrach chatařů dostal u soudu dva nepodmíněné tresty