Rozhodnutí ovšem není konečné – Szkandera, jenž je v případu stíhán od roku 2006, se proti rozsudku na místě odvolal.

Stejný trest dostal i v předchozích dvou procesech. Předloni ale uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu a letos v lednu pro změnu případ vrátil zpět na začátek krajský soud. Doplněné dokazování podle předsedy senátu nepřineslo podstatné změny, které by vedly k závěru o Szkanderově nevině. „Viníkem dopravní nehody je obžalovaný,“ zopakoval soudce.

Více k události se dočtete ZDE

Senát se nově zabýval i hodnověrností mladíkovy výpovědi v době, kdy ho v nemocnici navštívili policisté. Přestože bylo jeho vyjádření kvůli podnapilosti zkreslené, podle soudce jde o jeden z důkazů.

V osudný den nabídli dva mladíci dívkám, které slavily maturitní večírek, odvoz z bystřického motorestu. Dívky se nechaly přemluvit, po dvou stech metrech však starou škodovku na železničním přejezdu srazil vlak. Podle žalobce vjel Szkandera na koleje i přesto, že signalizace fungovala. Lokomotiva auto šrotovala sto čtyřicet metrů. Při tragédii na místě zemřely dvě studentky ve věku 18 a 19 let.

Szkandera měl v krvi 1,85 promile alkoholu a lékaři v jeho moči objevili stopy po marihuaně. Mladík dodnes tvrdí, že vůz neřídil. Po vyhlášení rozsudku připustil, že v současnosti běžně usedá za volant.