Nerozhodovalo se však u soudu, ale v opavské psychiatrické léčebně, kam byl převezen poté, co se psychicky zhroutil. Ještě ve čtvrtek přitom nebylo jasné, zda se jednání o vazbě uskuteční. „Musíme počkat, až bude schopen účastnit se procesních úkonů. Uvidíme, co nám řeknou psychiatři," uvedl dozorující státní zástupce Vít Legerský. Rozhodnutí o vazbě nakonec ve čtvrtek padlo.

Co se stalo? "V pozdních odpoledních hodinách obviněný jedenatřicetiletý muž přijíždí do obce Raškovice ozbrojený třemi pistolemi různých ráží. Přichází k rodinnému domu, kde střelnou zbraní z dálky útočí na sedmnáctiletou dívku. Ta zabíhá do domu. Jeho útok pokračuje z venku domu, kdy střílí do oken. Poté se jedním z oken dostává do domu, kde usmrcuje čtyřiasedmdesátiletého muže, těžce zraní jedenasedmdesátiletou ženu a poté usmrcuje sedmnáctiletou dívku, na kterou zaútočil v předchozí fázi. V domě v tuto dobu je přítomná i matka dívky. Celý incident přežívá bez újmy. S mužem ještě komunikuje. Obviněný pak z domu utíká," přiblížil průběh děsivé události ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

K masakru došlo v pondělí v pozdních odpoledních hodinách. Učitel vyzbrojený třemi pistolemi vtrhl do domu v Raškovicích. Na místě nechal dva mrtvé a jednoho zraněného. Motiv činu není zcela jasný. 

Více zde: Učitel střílel jako šílený, použil všechny tři pistole

Spekuluje se o poměru mezi pedagogem a dívkou, která studovala na škole, kde vyučoval. Muž je obviněn z dvojnásobné vraždy. Hrozí mu až dvacet let vězení, případně i výjimečný trest.

Obviněný muž vzhledem ke svému psychickému stavu zřejmě nebude schopen absolvovat vazbu v klasickém vazebním prostředí a pravděpodobně skončí ve vězeňské nemocnici v Brně. Zde budou znalci mimo jiné zkoumat i jeho duševní stav. Vyjádřit by se měli mimo jiné k tomu, zda byl v době činu příčetný. Pokud by se ukázalo, že ne, mohlo by být jeho trestní řízení zastaveno.

Tento osud potkal například muže přezdívaného ostravský Breivik, který se netajil svými sympatiemi k norskému masovému vrahovi Andersu Breivikovi. Policisté ho zatkli vloni v srpnu. V jeho bytě v Ostravě našli výbušniny, zbraně, kukly a policejní uniformu. Na muže byla uvalena vazba a také on vzhledem ke svému psychickému stavu skončil v brněnské vězeňské nemocnici. Po vyšetření experti konstatovali, že není příčetný. Soud mu uložil ústavní ochrannou psychiatrickou­ léčbu.

Všechny články k osudné události najdete zde: Tragédie v Raškovicích

K tématu

Psycholožka: Pedagog musí ctít svou roli a profesiPodle odborníků k mileneckým vztahům mezi učiteli a studenty vždy docházelo. „Odjakživa se to stává. Lidé by ale měli znát své hranice. Navíc člověk, který je v roli učitele, by měl svou profesi a roli ctít obzvlášť," uvedla psycholožka Ludmila Mrkvicová z Ostravy. Podle jejích slov si nikdo, ať je v jakémkoliv postavení, nesmí vynucovat lásku násilím.

Vyhraněný názor na milostný poměr mezi žačkou a jejím vyučujícím má i pedagog Zdeněk Žvaka ze základní školy v Ludgeřovicích. „To, co se stalo v Raškovicích, je hrozné. Chybu vidím jednoznačně na straně učitele. V žádném případě neměl dopustit, aby jejich vztah byl milostný," sdělil Deníku Zdeněk Žvaka. Pochybení ze strany školy, která vraha zaměstnala, jednoznačně odmítá.
„Nemohli tušit, že člověk, kterého zaměstnávají, má doma takový arzenál zbraní. Prý to byl nespolečenský podivín, to ale neznamená, že je to automaticky vrah. Drtivou většinu viny přisuzuji člověku, co vraždil," uzavřel učitel základní školy. (pin)

Když láska a nenávist zabíjejí…

V roce 2009 přišli v Petřvaldě na Karvinsku o život čtyři lidéPolicie se k motivu pondělního masakru v Raškovicích nevyjádřila. Mezi lidmi se ale mluví o vztahu mezi sedmnáctiletou zastřelenou dívkou a vraždícím učitelem. Pokud se tato verze potvrdí, raškovická tragédie se tak zařadí mezi smutné případy, ve kterých hlavní roli sehrála láska a nenávist.

Zřejmě nejhorší případ se stal v březnu 2009 v Petřvaldu na Karvinsku.

Tehdy zemřeli čtyři lidé. Jednačtyřicetiletý Makedonec po půlnoci vešel do místní restaurace Sokol, kde se konala rodinná oslava. Na ní byla i jeho bývalá přítelkyně, s níž měl malou dceru. Cizinec expartnerku zastřelil, stejně jako jejího přítele. Neušetřil ani rodiče někdejší družky. Poté obrátil zbraň proti sobě. Přežil.

Záchranná služba jej převezla do nemocnice, kde později zemřel. 
Za činem zřejmě stála zhrzená láska a možná i žárlivost. Vyvražděním rodiny se chtěl pravděpodobně pomstít své bývalé přítelkyni, která od něj odešla.

K násilí se cizinec uchýlil již dříve. Necelý rok před událostí svou tehdy ještě družku napadl v jednom z barů poblíž Stodolní ulice. Po slovní hádce ji udeřil, povalil na zem a zmlátil. Žena tehdy utrpěla zranění v obličeji a na nose. Jenže nedala souhlas se zahájením trestního stíhání a lékařům zakázala vydat svou zdravotní dokumentaci policii. Případ byl proto kvalifikován pouze jako přestupek. 
(per, toj)