Soud ve středu 14. ledna nakonec za trestný čin podvodu dvěma roky s ostrahou potrestal jen Jana Zeleňáka, který má poškozenému uhradit i způsobenou škodu ve výši patnácti tisíc korun. Viktora Gaža a Jana Štefana soudce naopak pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

Případ se odehrál loni 12. března v Palkovicích. Jan Zeleňák se Bačovi ozval na inzerát, který zveřejnil na internetu, neboť nutně potřeboval koupit cihly kvůli rekonstrukci. Jelikož v den, kdy k dovezení cihel mělo dojít, zrovna nebyl doma, přes mobil požádal svého pětapadesátiletého otce, se kterým má stejné jméno, aby celý prodej za něj vyřídil. Ten se ovšem stal nakonec obětí vydírání.

I když byli telefonicky domluveni, že za cihly zaplatí až poté, co je přivezou na parcelu, najednou bylo všechno jinak. Pochybní prodejci přijeli bez materiálu jen s osobním vozem s tím, že všechno dovezou až po zaplacení. S podezřelou podmínkou muž nesouhlasil a chtěl dojet pro cihly osobně. Proto nasedl i s obálkou s penězi do jejich vozidla, což se mu ovšem šeredně nevyplatilo. Bača si během celého řízení stál za verzí, že v autě seděli další dva muži, kteří ho odvezli k vlakovému nádraží do Frýdku-Místku. Zde zastavili a pohrozili mu, že pokud jim dobrovolně nedá peníze, polámou mu kosti. „Protože jsem měl strach o svůj život, raději jsem jim patnáct tisíc korun od syna dal,“ uvedl již dříve Bača, jenž nakonec vše oznámil na policii.

Policisté po vyděračích ihned začali pátrat. Výrazně jim pomohl i poškozený, který společně se svým kamarádem vymyslel důmyslnou lest. „Dali jsme si obdobný inzerát a doufali, že se znovu ozvou. To se taky stalo. Poznal jsem ho podle hlasu a oznámil to policii, pro kterou už nebylo obtížné je chytit,“ prozradil Bača, jenž se do dnešního dne odcizených peněz nedočkal. „Ani se tomu nedivím, údajně dva z nich jsou dlouhodobě nezaměstnaní, takže si tímto způsobem přivydělávali,“ uvažoval.

Předseda senátu Vítězslav Božoň rozsudky zdůvodnil následovně: „O tom, že poškozený Bača nemá peníze ani cihly, nemáme žádných pochyb. A proč byl potrestán jen Zeleňák? Protože jen u něj jsme našli důkazy. U zbylých dvou, kteří jej jen dovezli do Palkovic, jsme vinu neprokázali. Protože i oni mají za sebou kriminální minulost, je však otázka, jestli skutečně o ničem nevěděli. Z toho pohledu to pro ně bylo o pomyslný chlup.“

Z pochopitelných důvodů se proti zprošťujícímu rozsudku nikdo z nich neodvolal, jen státní zástupkyně si nechala lhůtu na odvolání.