„Přiznávám vinu a svého činu lituji," to bylo jediné, co včera zaznělo u soudu z úst obžalovaného, který dále využil práva nevypovídat. Podle státního zástupce střelec na místě vystřílel desítky, možná i přes sto nábojů.

Ondřej Dlouhý se se sedmnáctiletou dívkou seznámil ve frýdecko-místecké škole, kam nastoupil v loňském roce jako učitel angličtiny. Přestože dívku neučil, začala podle výpovědi obžalovaného vyhledávat jeho přítomnost a kontaktovala jej na sociální síti. Matka věděla o tom, s kým si její adoptovaná dcera píše. A byla zásadně proti. Vztah začal být postupem času důvěrnější, společně se svěřovali se svými problémy a detaily z osobního života. Sexuální vztah však obžalovaný muž popírá, s dívkou se měli akorát políbit.

Studentka začala učitele vydírat

Ondřej Dlouhý tvrdí, že dívka přestala reagovat na zprávy a chtěla jejich vztah ukončit. Začala mu vyhrožovat, že jeho ženě i vedení školy o jejich románku řekne. Zhrzený pedagog se zároveň začal bát o svou kariéru i o vztah s manželkou, který podle jeho vlastních slov byl velmi pozitivní. Vztah učitele a mladé studentky se nadále vyostřoval, dívka údajně chtěla nechat učitele zbít svým bývalým přítelem a stále mu vyhrožovala prozrazením. V den masakru se svěřila své matce, že vztah s učitelem ukončila. „Byla šťastná, že to má vyřešené," uvedla matka studentky. Ondřej Dlouhý to však viděl jinak a rozhodl se situaci jednou pro vždy vyřešit. Vydal se vybaven třemi legálně drženými zbraněmi do Raškovic, kde se nejprve několik hodin potuloval, než se odhodlal vydat k domu, kde oběť se svou rodinou bydlela. Už se stmívalo, když mladá dívka vyšla na zahradu před domem. V té chvíli padl první výstřel.

„Nedokáži popsat, co vše se se mnou dělo, v tu chvíli pro mě skončil svět," popsal obžalovaný už ve své dřívější výpovědi, v jakém rozpoložení se nacházel těsně před střelbou. Dívka vběhla do domu, kde jehož přízemi obývali její prarodiče a v prvním patře bydlela ona se svými rodiči. Muž přelezl plot a vnikl do domu prostřílenými okny. A vnikla do místnosti, kde zastřelil čtyřiasedmdesá­tiletého dědečka dívky a vážně zranil babičku. Vystrašená dívka se se svou matkou schovala v ložnici, kde se pokusily zabarikádovat, ale marně. Střelec nejprve skrz zavřené dveře zasáhl dívku, která upadla na zem, poté vešel do místnosti. „Ty jsi mi zničila celý život a já ti ho zničím taky," řekl a následně několika výstřely mířenými do hlavy dívku ležící na podlaze zabil. Na otázky matky zastřelené, která se s ním snažila komunikovat nereagoval a odešel na nedalekou autobusovou zastávku, kde jej zadržela policie. Obžalovaný měl v legálním držení kromě tří zbraní, dalších šest. Pozůstalí zemřelé dívky požadují odškodné přesahující sedm milionů korun. Střelci hrozí až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Výslechy svědků budou pokračovat v dalších dnech.

Helena Grabowská
Karolína Peřinová