Frýdecko-místecký soud muže posílá za mříže opakovaně od roku 2007, odvolací soud však rozsudky ruší a trvá na novém projednání. Jednou do případu zasáhl i Nejvyšší soud, když zvrátil již pravomocné rozhodnutí.

Zatím poslední proces trval jen čtyři dny. Podle soudce šlo zejména o to, doplnit dokazování o další znalecký posudek. Týkal se Szkanderova vyjádření, které učinil ještě na místě tragédie. „Mělo být jednoznačně prokázáno, zda je věrohodné, či nikoliv. Po nehodě se vyjádřil tak, že řídil,“ řekl soudce. Znalkyně posudek zpracovávala už od května. Podle soudce zcela jednoznačně uvedla, že obžalovaný byl chvíli dezorientovaný, ale tato doba „byla velice krátká“.

Podle soudu je tak jasné, že Szkanderův výrok je věrohodný a nebyl nijak zkreslený, a to ani v důsledku jeho zranění. Na posouzení viny přitom posudek neměl vliv. „I po doplnění dokazování nedošlo ke změně v důkazní situaci, nebyl zde důvod měnit trest,“ shrnul soudce. Szkandera byl odsouzen celkem za tři zločiny, trest si má odpykat ve věznici s dozorem.

V kauze byl zprvu stíhán Szkanderův kamarád, toho však před lety soud osvobodil, protože podle znalců vůz jednoznačně řídil někdo jiný. Výpověďmi z tohoto procesu, kde Szkandera vystupoval jako svědek, se soud nyní už nezabýval, přestože se takovým návrhem zaobíral.

Při nehodě v dubnu 2004 zahynuly ve zdemolovaném autě dvě dívky, třetí studentka má trvale poškozený mozek. Ve voze jelo celkem pět lidí.

Szkandera čelí obvinění od roku 2006. Tvrdí, že vůz neřídil. Krátce před tragédií nabídl dívkám, které slavily maturitní večírek, odvoz z motorestu, a přemluvil je. Po dvou stech metrech jízdy však starou škodovku na železničním přejezdu v Bystřici srazil vlak.

Podle žalobce vjel Szkandera na koleje ve 2.20 ráno i přesto, že signalizace fungovala. Lokomotiva auto šrotovala desítky metrů. Při havárii na místě zemřely dvě studentky ve věku 18 a 19 let, třetí pasažérka přežila, avšak s doživotními následky.

Nepřipoutaní mladíci po nárazu z vozu vypadli, což jim zřejmě zachránilo život. Marek Szkandera měl v krvi 1,85 promile alkoholu a lékaři v jeho moči objevili stopy po marihuaně. Vzhledem k vývoji procesu nemusí respektovat ani šestiletý zákaz řízení, který mu okresní soud opakovaně uděluje.

Státní zástupce si ponechal lhůtu. Už dříve Deníku řekl, že trestným činům v dopravě se věnuje déle než dvacet let, ale na takto dlouhý proces v souvislosti se smrtelnou nehodou si nevzpomíná.