Okresní státní zastupitelství ve Frýdku-Místku loni v dubnu podalo na Stanislava Reka obžalobu za nelegální chov rysa ostrovida, jenž je zařazen mezi kriticky ohrožené živočichy. Kriminalisté na základě získaných informací a důkazů chovatele následně obvinili z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Okresní soud ve Frýdku-Místku jej nakonec uznal vinným a uložil mu peněžitý trest ve výši patnácti tisíc korun. Stanislav Rek se s tím ovšem nehodlal smířit. „S tímto případem jsem se obrátil až na ministryni spravedlnosti , která po prostudování materiálu podala stížnost na porušení zákona k nejvyššímu soudu v můj prospěch. Nejvyšší soud zjistil hrubá pochybení a nařídil nové projednání tohoto případu k Okresnímu soudu Frýdek-Místek, který mě už obžaloby zprostil,“ prozradil historii kauzy chovatel Stanislav Rek.
Samosoudce Ondřej Běčák, který měl případ na starost, toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že v žalobním návrhu popisovaný skutek není trestným činem.
Protože se po vyhlášení rozsudku 20. října státní zástupce i obžalovaný vzdali práva odvolání, nabyl okamžitě právní moci. „Po celou dobu nebyla vůbec pravda, že jsem si nejdřív pořídil samici rysa ostrovida – a až potom dodatečně požádal o výjimku Chráněnou krajinnou oblast Beskydy, neboť jsem o ni zažádal již 22. dubna 2008, což bylo ještě předtím, než jsem si zvíře pořídil. Až 24. října mi oznámili, že se z důvodu nedodání požadovaných podkladů k doplnění žádosti řízení zastavuje. Já jsem však chov rysa ukončil již 20. srpna, protože jsem se dozvěděl, že o mé žádosti bude rozhodovat i jeden odborník, který mi před několika lety chtěl kontrolovat můj chov pumy americké,“ připomenul majitel Tropic Hukvaldy Stanislav Rek s tím, že kromě toho pro chov rysa měl povolení od krajské veterinární správy, takže i kotec k chovu tohoto zvířete plně vyhovoval. „Taktéž nabyla pravda, že jsem si rysa pořídil přes internet. Proto jsem rád, že se nakonec pravda ukázala,“ dodal Stanislav Rek.