Soud se totiž zaobírá kauzou předražených zakázek na čištění příkopů z roku 2010, kdy měla na zadaných zakázkách vzniknout škoda ve výši 6,2 milionu korun. Cenově údajně nevýhodné zakázky se týkaly prací po povodních v Lískovci, Chlebovicích a ve Skalici. Za každý metr vyčištěné příkopy mělo město zaplatit nejméně 1500 korun.

„Je to evidentně předražená cena, jelikož už rok předtím se to zadávalo čtyřikrát levněji. Město přitom mohlo zmíněnou zakázku zadat svým technickým službám, jejímž předmětem činnosti je mimo jiné údržba komunikací, avšak žádné oslovení nenastalo,“ zmínil se dříve státní zástupce Ladislav Hradil s tím, že za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku obžalovaným hrozí až deset let vězení.

Včera muselo být hlavní líčení s dokazováním uskutečněno znovu, protože nastala změna na pozici soudce. Původní líčení, které mělo začít již v 8.30 hodin, bylo odloženo o tři čtvrtě hodiny z důvodu chybějícího přísedícího. Mezi patnácti obžalovanými je i bývalá primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová, bývalý primátor Petr Cvik, nynější náměstek primátora Karel Deutscher nebo i současný primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

„Vzhledem k tomu, že minulý soudce nechal přepracovat policejní znalecký posudek a zjistilo se, že zakázky byly zadány za cenu obvyklou, dokonce minimálně jedna byla zadaná za cenu nižší, tak vlastně argument státního zástupce padl. Dnes tedy čekáme jen na to, jak se celá kauza zprocesní. Tím, že se změnil soudce, musíme znovu přečíst všechny protokoly, a až poté teprve dojdeme k rozsudku. Věřím, že to bude osvobozující rozsudek, právě proto, že jediný důkaz státního zástupce padl,“ vylíčil Deníku své naděje obžalovaný primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Ten společně s dalšími sedmi bývalými i současnými radními čelí žalobě i v jiné kauze, a to v případě levně prodaných pozemků v Lískovci, kde měla jejich prodejem vzniknout téměř desetimilionová škoda.