Na šest měsíců do věznice s dozorem poslal tento týden frýdecko-místecký soud recidivistu Karla Horčičáka, který letos 9. dubna poblíž železniční stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí hodil betonový úlomek do projíždějícího vlaku plného cestujících.

Předmět, který proletěl oknem vagonu, jednoho pasažéra zranil na ruce.

Soudce jednadvacetiletého Horčičáka potrestal za výtržnictví, zprostil ho ale obžaloby z pokusu o ublížení na zdraví. Kámen, který měl podle svědků rozměry desetkrát deset centimetrů, se totiž v průběhu vyšetřování ztratil, a nebylo tak možné vypracovat znalecký posudek.

Policistům se navíc zraněného pasažéra nepodařilo najít. „Kámen vlastně neexistuje, v rámci vyšetřování ho nikdo neviděl, což je vlastně vaše štěstí,“ řekl obžalovanému soudce Ondřej Běčák. Dodal, že o spáchání trestného činu výtržnictví není pochyb. Horčičáka usvědčilo několik nezletilých svědků. „V podstatě všichni uvedli, že jste házel nebo jste o tom mluvil,“ zdůraznil samosoudce.

Nepodmíněný trest navrhoval i státní zástupce. „Přestože je obžalovanému jednadvacet let, má v rejstříku trestů již osm záznamů. Není známo, že by měl snížený intelekt - musel tak vědět, že pokud hází z šestnácti metrů, tedy z poměrně malé vzdálenosti, mohl komukoli z vlaku způsobit závažná poranění,“ připomněl žalobce.

Horčičák je od srpna ve vězení, kde si odpykává roční trest za jiný zločin. V posledních čtyřech letech byl několika okresními soudy trestán zejména za krádeže, poškozování cizí věci a porušování domovní svobody.

Při útoku měl přes dvě promile alkoholu. Vinu odmítá. „Ve svém věku to nemám zapotřebí, házel jsem pouze nožem do stromu. Chci poukázat na to, že dechová zkouška byla provedena v 16.44, a k celému incidentu mělo dojít až po 17. hodině,“ řekl. Podle soudce však nesrovnalost vznikla tak, že měřící přístroj není kalibrován na spolehlivý časový údaj.

Horčičák si ponechal lhůtu na odvolání. V případě pravomocného rozsudku by v cele musel strávit dalších šestnáct měsíců. Až v dubnu příštího roku mu totiž vyprší podmínka, kterou mu před časem udělil přerovský okresní soud.

Přečtěte si také: Padl trest za útok na policejní služebnu