Milan Fedor, starší z dvojice obviněných, údajně letos 30. ledna společně s pěti dosud neznámými muži přepadl Jiřího H. Lupiči ho před půlnocí obstoupili v ulici ČSČK v průchodu panelového domu, kde není veřejné osvětlení.

Poté, co muže požádali o cigaretu, ho dva pachatelé chytili za ruce. Když se Jiří H. bránil, kopl ho další z útočníků do břicha. „Drž hubu, nebo dostaneš přes držku,“ řekli mu podle žalobce lupiči. Muž, jehož na zemi prošacovali, přišel o mobilní telefon a peněženku s třemi sty korunami.

Poškozenému je 55 let. Policistům vše ohlásil až po dvou týdnech, mimo jiné proto, že jej krátce po přepadení postihla mozková příhoda. Podle něj vyšetřovatelé neprovedli takzvanou rekognici, lupiče nebyl schopen identifikovat ani u hlavního líčení. „Byla tam tma,“ konstatoval. Pouze ví, že útočníci „mluvili lámanou češtinou, tak jak hovoří Romové.“ Milan Fedor řekl k obžalobě jen dvě slova: „Nebudu vypovídat.“

Státní zástupce uvedl, že Milan Fedor loupil také loni 27. prosince, a to společně s mladším bratrem Markem a několika dalšími muži, které zatím policie nedopadla. Lupiči půl hodiny po půlnoci v průchodu domu v ulici ČSČK napadli Petra M., přitlačili ho ke zdi a se slovy „Davaj prachy“ poškozenému prohledali kapsy. „Vzali mu peněženku s částkou 670 korun a občanský průkaz. Na zem mu ještě vysypali tašku s nákupem a z místa utekli. Muž utrpěl lehké poranění v obličeji,“ popsal žalobce. Jednadvacetiletý Marek Fedor účast na loupeži odmítl. „Nevím, k čemu tam došlo. Na místě činu jsem se nenacházel, byl jsem s družkou na ulici J. Chasáka,“ řekl Marek Fedor, který si momentálně odpykává roční trest vězení.

Milanu Fedorovi hrozí trest i za vydírání svého známého, jemuž slíbil prodat autorádio. „Chtěl jsem na něm vylákat peníze,“ řekl Milan Fedor. Od Luboše P. postupně inkasoval 6 400 korun. Muži hrozil, že jinak na něj pošle své kamarády. „Rádio jsem neměl, peníze jsem hned prohrál na automatech,“ přiznal Milan Fedor. Frýdecko-místecký soud ho nedávno v jiné kauze poslal na 11 měsíců za mříže, rozsudek však není pravomocný.

Protože k hlavnímu líčení nepřišel jeden z poškozených, případ loupeží předseda senátu odročil na 12. prosince.