Josef Byrtus řídil loni 24. června vůz fiat. Podle obžaloby měl v sobě 1,4 promile alkoholu. Na křižovatce nedal přednost motorkáři, který se k němu blížil po hlavní silnici. Následovala srážka, při které řidič motocyklu suzuki utrpěl mimo jiné tříštivou zlomeninu kolene.

Frýdecko-místecký soud Byrtusovi v pátek udělil trest 400 hodin obecně prospěšných prací. Muž zároveň nesmí 3,5 roku za volant. „Bylo by namístě ukládat přísnější trest, ale je to výjimečný případ,“ řekl soudce Petr Prašivka.

Podíl na nehodě totiž nesl i mladý motorkář, jehož rychlost před střetem znalec vypočítal na 73 kilometrů v hodině. Jel tedy výrazně rychleji, než v obci povoluje zákon. „Obžalovaný byl dosud bezúhonný a nemá žádný záznam v evidenční kartě řidiče. Rovněž jsem přihlédl k tomu, jak se ke svému provinění postavil,“ dodal soudce.

Byrtus podle svědků před křižovatkou na chvíli zastavil. Tvrdí, že stroj přehlédl. Pokud by motorka jela povolenou padesátkou, k nehodě by zřejmě vůbec nedošlo. Soudce však konstatoval, že hlavním viníkem je Byrtus, který nerespektoval značku Stůj, dej přednost v jízdě, a muže potrestal za ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Na fiatu, který muži nepatřil, vznikla škoda 251 tisíc korun, u motorky šlo o 54 tisíc korun.

Mladý motorkář se léčil do loňského prosince. Kromě zranění pravé nohy, které znalec označil za těžkou újmu, měl i otřes mozku. Podezření na poranění jater se v nemocnici neprokázalo. „Souhlasím s rozsudkem,“ řekl v pátek Josef Byrtus. Žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.