Oldřichovická tragédie se odehrála 12. listopadu. Slovenská řidička italského kamionu, padesátiletá Darina Pallayová, jela od Nebor ve směru na Jablunkov. Na začátku kopce v úrovni restaurace Napoleon najednou spatřila dvojici chodců, kteří přebíhali vozovku. Zastavit již nedokázala. Manžele ve věku 46 a 43 let zachytila pravým předním bokem kabiny vozidla Volvo s návěsem.

Oba utrpěli devastující zranění a zemřeli ještě před příjezdem lékařů.

Nehoda se stala přibližně ve 22.30 hodin.

Chodci přebíhali vozovku v místě, kde není veřejné osvětlení, a právě v době, kdy kamion vjížděl do kopce v úrovni restaurace. To bylo podle znalce klíčové. Spočítal, že zatímco na vodorovné vozovce byl dosvit potkávacích světel 76 metrů, kopec tuto vzdálenost snížil na asi 21 metrů. „To je necelá jedna třetina z původní dosvitové vzdálenosti,“ řekl. Pallayová jela před střetem rychlostí 67 kilometrů v hodině. Podle znalce by přitom následky nehody byly prakticky stejné, i kdyby jela povolenou padesátkou.

Nehodě šlo zabránit při rychlosti do 33 kilometrů za hodinu, nebo pokud by Pallayová reagovala o tři a půl vteřiny dříve. „Ona ale nevnímala nebezpečí, žádné tedy nemusela odvracet. Neměla důvod reagovat dříve,“ poznamenal soudní znalec. Oba manželé byli silně opilí, v krvi měli každý zhruba 3,5 promile alkoholu.

Frýdecko-místecký soud ženě vyměřil šestiměsíční podmínku, zkušební dobu stanovil na 18 měsíců. Trest zákazu řízení, který je v podobných případech obvyklý, uložen nebyl. Soudce při zdůvodnění rozsudku mimo jiné řekl, že řidička porušila předpisy, avšak podíl chodců na zavinění nehody byl velmi vysoký.

Ženě původně za ublížení na zdraví hrozilo až pětileté vězení. Soudce nakonec případ vyhodnotil jako stejný trestný čin, avšak s dvouletou sazbou.

Státní zástupce zvažuje odvolání, lhůtu si ponachala také Pallayová.

Podle svých slov uviděla chodce až dva metry před vozidlem. "To byla strašně krátká vzdálenost, nedalo se s tím absolutně nic dělat. Oni utíkali, byli uprostřed cesty. Kamion byl prázdný, přesto vážil 19 tun," uvedla. "Vůz byl absolutně v pořádku, ale viděla jsem je na poslední chvíli. Je mi strašně líto, co se stalo."

Žena pracovala jako profesionální řidič od roku 1977. V kartě řidiče neměla do loňského listopadu žádný záznam. "Jezdila jsem přes celou Evropu. To místo znám velmi dobře, z Polska jsme vozili maso."

Pallayová se po nehodě psychicky zhroutila a je závislá na pomoci odborníků. "Jednoduše jsem na tom zle. Nedokážu si sednout za volant."

O dramatické situaci po nehodě více zde: Kamion usmrtil manžele, kteří přebíhali silnici

Třiačtyřicetiletá oběť nehody pracovala v kuchyni restaurace Napoleon. Její manžel ji přišel po směně z podniku vyzveznout. Domů chtěli jet autobusem, na zastávku už ale nedoběhli. "Dali si akorát pivko za barem, ona měla ještě dvě půlky, její manžel jednu," řekla u soudu žena, která v oldřichovické restauraci pracuje. Podle ní je pravděpodobné, že 46letý muž se posilnil alkoholem ještě v jiném podniku. "Byl silně opilý, ona ho musela při chůzi přidržovat. Chtěla jsem jim zavolat taxíka."

Hlavní líčení v úterý sledovaly tři dívky, které při nehodě přišly o oba rodiče.

Podmíněným trestem skončil na konci února i případ tragické nehody v Hrádku, při níž přišla o život šestnáctiletá dívka z Třince. - více ZDE