Sedmatřicetiletý invalidní důchodce Bohuslav Staroň z Ropice čelí obžalobě z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Hrozí mu až pětileté vězení.

Muže počátkem loňského října jeho kamarád přemluvil k jízdě do ropické restaurace Centrum. Staroň v ní vypil šest dvanáctistupňových piv.

Dvojice se pak vydala do restaurace U Sojky, do Třince už ale muži nedojeli. V místech, kde se silnice první třídy opravovala, Staroň nezvládl svůj motocykl Buell XB, dostal smyk a havaroval. Jeho 47letý spolujezdec bez přilby utrpěl rozsáhlé poranění hlavy s trvalými následky. „Svědci ho opřeli o zábradlí. Ptal jsem se ho: Co ti je? On se na mě díval, ale nekomunikoval,“ líčil Staroň ve čtvrtek u soudu.

Na příjezd sanitky už nepočkal. „Lidé mluvili o policistech. Všechno mě bolelo, měl jsme nějaký vnitřní strach z policie. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Zpanikařil jsem a odešel asi padesát metrů do pole. Přijela sanitka, díval jsem se, jak ho nakládají. Pak jsem šel pomalu domů. Dost často jsem odpočíval, v polovině cesty jsem usnul. Probudila mě zima, dorazil jsem tam až před čtvrtou ráno. Šel jsem si na chvíli lehnout,“ řekl Staroň.

S policisty mluvil až v osm hodin ráno, kdy měl v krvi 0,09 promile alkoholu. V době nehody to podle lékařů mohlo být 0,19 až 0,63 promile.

Poškozeného u soudu zastupoval jeho 23letý syn. „Otec nevnímá okolí, když promluví, není to nic souvislého. Občas nadává, je agresivní. Pořád leží, neví ani, kde je. Nikoho nepoznává. Sami doktoři nevědí, jestli to tak zůstane,“ uvedl mladík. „Teď je v Ropici u svatého Josefa. Tam bude asi už pořád,“ řekl. Až na zlomenou ruku podle něj neměl otec před nehodou žádné zdravotní komplikace.

Soudce případ odročil na 28. března.

Přečtěte si také: Motorkář utekl od vážně zraněného spolujezdce