Žalobce viní manželský pár z Frýdku-Místku z ohrožování výchovy mládeže.

Problémy trvaly rok a půl

Rodiče měli své děti zanedbávat od počátku roku 2006 do letošního dubna. „Dříve bydleli v Zelinkovicích. Už tam musela opakovaně zasahovat policie, od které víme, že rodiče požívali ve větším množství alkohol. Hádky byly na denním pořádku, používali vulgární výrazy, fyzicky se napadali - to vše se dělo před nezletilými dětmi,“ řekla dnes soudu pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí, která měla na magistrátu rodinu na starosti.

V bytě nebyl nábytek, děti spaly na matracích

Podle ní úřad zjistil až dodatečně, že v rodině žijí celkem tři děti. „Dlouho jsme věděli jen o dvou z nich. Říkalo se, že jsou to děti ulice,“ uvedla. Špatná pověst rodiče provázela i po přestěhování do Frýdku–Místku. „Sousedé zaznamenali hádky a pití alkoholu. S matkou jsem hovořila loni v listopadu, v bytě nebyl žádný nábytek ani postele, děti spaly na zemi na matracích. Pod pohrůžkou, že pokud se to nezlepší, budu navrhovat změnu výchovného prostředí, matka postele a nějaký nábytek opatřila,“ popsala pracovnice magistrátu s tím, že žena nadměrné pití alkoholu vždy popírala. „Při místním šetření jsem však zjistila, že v odpadkovém koši jsou prázdné láhve od alkoholu. A na obžalované byly známky opilosti patrné.“

Otec se u rodiny od prosince 2006 zdržuje jen sporadicky. „V té době začala být situace kritická. Trvala až do března letošního roku. Do domu se nastěhovaly další dvě problémové rodiny, všichni se začali navzájem navštěvovat, alkohol se popíjel denně,“ řekla sociální pracovnice.

Syna ze školky vyzvedávala opilá

Zjistila, že pětatřicetiletá matka svého malého syna nevodí do mateřské školy. Pokud to přece jen udělala, vyzvedla si jej opilá. Do školy nechodila ani patnáctiletá dcera. „Byla zdravá, i když matka tvrdila, že je nemocná. Obžalovaná její absenci omlouvala a vedla ji k zahálčivému životu,“ řekla pracovnice magistrátu. Dodala, že na obžalovanou si stěžoval i její manžel. „V březnu mi řekl, že matka pije téměř denně, že propíjí všechny peníze, které jí dává na výživu. Domů si vodila pánské návštěvy, což nepříznivě ovlivňuje vývoj a chování dětí. Její nejstarší dcera plakala a chtěla, aby matka šla na léčení,“ poznamenala sociální pracovnice.

Soud rozhodoval o dětech, matka šla do restaurace

Dvě děti nakonec musely být umístěny v dětském domově. "Matka o dubnovém termínu soudu věděla, byla si vědoma, že se jedná o její děti, k jednání se ale nedostavila. Toho dne jsem ji spatřila v silně podnapilém stavu v restauraci Čekanka. Z toho je zřejmé, že o své děti nemá zájem," řekla pracovnice frýdecko-místeckého magistrátu s tím, že první dva měsíce matka děti nenavštívila. Když do domova telefonovala, byla opilá. Později si k sobě vzala děti na prázdniny, ale problémy s alkoholem pokračovaly.

Obě dcery totálně zpustly

Podle úřednice má patnáctiletá dcera obžalované v místě bydliště pověst prostitutky. „Je nám známo, že se tak chová, že za peníze dá každému. Její třídní učitelka říká, že se netají tím, že udržuje sexuální poměr se staršími muži,“ prohlásila. Soudu dnes sdělila i to, že matka prý v bytě nalezla album s fotografiemi polonahé dcery. Snímky údajně pořídil muž ze Slezské. Jestli spáchal trestný čin, nyní prověří státní zastupitelství.

Nejstarší dcera, které je nyní sedmnáct let, žije již nějakou dobu se svým přítelem ve Španělsku. "Čím se živí, to nevíme. Nechodí řádně do školy, není ani v evidenci úřadu práce, takže jí narůstá dluh na sociálním pojištění. Už v šestnácti letech žila sexuálním životem. Dozvěděli jsme se, že když tady se svým španělským přítelem spala v posteli, byl u toho přítomen i její nezletilý bratr. Když jsem to říkala matce, jen krčila rameny. Tvrdila, že s tím nemůže vůbec nic dělat. Dělala, že se jí to netýká," uvedla pracovnice magistrátu.

Rodiče se k soudu nedostavili, hlavní líčení je odročeno na leden příštího roku.

Přečtěte si také: Rodiče malého zločince mají jen podmínky, žalobce s tím nesouhlasí